You are currently viewing Vrijeme odmora – vrijeme krađa?

Vrijeme odmora – vrijeme krađa?

Ogroman je šok saznati da je Vaš dom opljačkan. Međutim, možete se zaštititi protiv takvih uljeza.

Za provalu je obično potrebno samo nekoliko minuta i, nasuprot uvrijeđenom mišljenju, provale se ne događaju samo u mraku noći, nego i u bilo koje vrijeme dana. Osim ulaznih vrata, lako dostupni prozori i stražnja skrivena vrata su kritična mjesta kuće. Provalnik je brz znajući tačno šta treba da radi. U više od polovine provala, staklo nije razbijeno nego je prozor jednostavno podignut. Dodatni sigurnosni okovi prozora ovo mogu onemogućiti. Prozori, otvoreni na kip, predstavljaju za provalnike jednostavan način da uđu u kuću. Dvokrilna vrata sa ručkama koje se ne mogu zaključati također se mogu otvoriti lako i tiho. Savjeti policije na zapadu su da koristite dokazanu i efikasnu sigurnosnu tehnologiju kao što su dodatni sigurnosni okovi za prozore i vrata, ručke sa bravicama koje se mogu zaključati, kao i dodatne brave na prozorima i vratima, odnosno po mogućnosti sigurnosno staklo i, tamo gdje je nužno, rešetke na prozorima.

  • Čak i ako ćete napustiti vašu kuću samo na kratko vrijeme, zatvorite sve prozore i vrata. Obratite pažnju na prozore koji se otvaraju na kip.
  • Instalirajte mehaničke sigurnosne uređaje na stražnja vrata i od pogleda skrivene prozore.
  • Dodatni sigurnosni prozorski okovi sprječavaju podizanje krila prozora.
  • Ugradite ručke sa bravicom.
  • Osigurajte balkonska i stražnja vrata sa rolo sigurnosnim rešetkama ili dodatnim rešetkastim vratima.
  • Roletne nude zaštitu samo ako se ne mogu podići izvana.

Sigurnosno slaba mjesta u vašem domu

Više od trećine svih provala uspijeva se osujetiti sa sigurnosnim uređajima. Informacije njemačkog udruženja proizvođača prozora i vrata i njemačke policije statistički ukazuju na kritične tačke, međutim, time nam i skreću pažnju i dijelom daju odgovor: kako se uspješno zaštititi na kritičnim mjestima. 47,8% svih provala se događa kroz stražnja i balkonska vrata, praćeno prozorima sa 33,2% i ulaznim vratima sa 12,5%. Podrumski prostori su na četvrtom mjestu sa 6,5%. Podaci se odnose na Njemačku. Lako dostupna balkonska i stražnja vrata, kao i prozori koji su skriveni od uličnog pogleda su najkritičnija mjesta u bilo čijem domu. Često se lako otvaraju koristeći najjednostavniji alat, npr. polugu. Odgovarajuće staklo, ramovi otporni na provalu, prihvatnici i baglame, kao i ručke sa bravicom su jednako važni. Pri tome je važno napomenuti da nam roletne daju samo lažni osjećaj sigurnosti – one pružaju zaštitu samo ako imaju dodatne mehanizme za sprečavanje nasilnog podizanja s vanjske strane.

Prozori na prvoj etaži , koji izgledaju kao da je do njih teško doći, mogu postati pristupačni provalnicima jednostavnim korištenjem ljestava ili nekom sličnom pomoći. Ovakvi i slični predmeti oko kuće trebaju biti zaključani, a drveće oko kuće koje bi moglo pomoći provalnicima treba ukloniti. Sva ulazna vrata trebaju biti protuprovalna i to takva da onemoguće provalnika da uđe koristeći bilo koja sredstva. Čak i ako napustite kuću samo za kratko, sva vrata moraju biti zaključana, a ukoliko izgubite ključ, bravu trebate odmah zamijeniti. Podrumski prozori se često previđaju kada je u pitanju sigurnost, a najobičnija prozorska rešetka može učiniti puno, ali najvažnije; sa svakim renoviranjem ili mjerama unaprijeđenja svi radovi trebaju biti izvedeni od strane stručnih lica kako bi i dobili traženu sigurnost. Kako je navedeno, prozori su drugi na meti svih provalnika, međutim najčešći metod provale je jednostavno podizanje krila prozora. Kod zaključavanja prozora postoje sigurnosni standardi kao što je WK1 (elementi okova samo sa rolnicom, osim kod okova za kip prozor gdje je jedan zatvarač i gljivastog oblika), te WK2 i WK3 – posljednji je potpuno sigurnosni (svi zatvarači su gljivastog oblika sa posebnim prihvatnicima).

Dakle, kako bi se zaštitili potrebno je da:

  • Okov na krilu bude sa dovoljnim brojem gljivastih zatvarača
  • Imate dovoljan broj sigurnosnih zatvarajućih pločica – prihvatnika u ramu prozora
  • Na svim prozorima imate ručke sa bravicom i protu-bušećim uređajem
  • Tamo gdje je potrebno imate protivprovalna višestruka izolaciona stakla
  • Onemogućite podizanje polugom stakla/lajsne za ostakljenje, lijepljenjem stakla ili vijcima
  • Montaža mora biti izvedena u skladu sa pravilima struke, moždanicima ili posebnim vijcima, na propisanom odstojanju i posebno u dijelu gdje je brava, odnosno gdje su prihvatnici na ramu prozora

Ukoliko neko želi provaliti u moju kuću uradit će to svakako, bez obzira na moje sigurnosne mjere. Pogrešno! Ukoliko provala zahtijeva daleko veće vrijeme ili će stvoriti buku veću nego je to provalnik očekivao, radije će pokušati negdje drugo, gdje neće imati sličnih problema. Provalnik prije svega ne želi biti uhvaćen. Provale se obično dešavaju navečer, a tada smo već svi u kući. Pogrešno! Više od trećine svih provala se događa za vrijeme dana kada su domaćini odsutni. Susjedi su, također, obično odsutni a strah provalnika od dodatne buke je zamaskiran dnevnom bukom okoline. Ukoliko se vidljivo zaštitim od provale, to će samo biti pozivnica provalnicima. Pogrešno! Statistički je dokazano da vidljive sigurnosne mjere odvraćaju provalnike. Ne vrijedi provaljivati u moju kuću. Pogrešno! To provalnik ne zna. Pored materijalnih stvari i novca, rizikujete i druge vama sentimentalno vrijedne stvari, a samo zadiranje u nečiju privatnost i osjećaj ranjivosti i straha nakon provale su psihološki efekti koji se ne smiju zanemarit.

Komentariši