Važnost prirodnog osvjetljenja prostorija za zdravlje svakog pojedinca.
Intervju: Ivan Spajić, osnivač Urbis – 86
Razgovarali smo sa Ivanom Spajićem ispred firme „Urbis-86“, te u nastavku Vam donosimo intervju sa odgovorima koji imaju značaj u dizajniranju interijera.
Možete li se predstaviti i reći nam nešto više o svom profesionalnom iskustvu kao dizajner interijera, te da ukratko predstavite Vaš studio?
Urbis-86 d.o.o. je tvrtka s gotovo 40 godina iskustva, koja se bavi projektiranjem i graditeljstvom, te uspješno djeluje na prostoru Bosne i Hercegovine od 1986. godine. Osnivač i direktor tvrtke je gospodin Ivan Spajić, diplomirani inženjer arhitekture. Djelatnost tvrtke je projektiranje u visokogradnji – stanovanje, poslovni, javni, sakralni, proizvodni, školski, upravni, sportski i drugi objekti. Osim projektiranja, tvrtka Urbis-86 se bavi i dizajnom interijera, a u ponudi imamo i katalog tipskih kuća gdje nudimo kompletnu projektnu dokumentaciju za ishođenje dozvola i gradnju.
Projekt obiteljske kuće, Ljubuški
Kako pristupate dizajniranju prostora koji moraju biti prilagođeni potrebama različitih korisnika (npr. javne zgrade, obrazovne ustanove)?
Prostor prije svega treba biti funkcionalan i treba odgovarati potrebama korisnika. Ako je riječ o prostorima u javnim objektima, oni svakako trebaju biti fleksibilni i estetski privlačni. U javnim objektima treba obratiti pažnju i na psihološki utjecaj prostorija na čovjeka, gdje različitim teksturama, bojama, izborom namještaja, osvjetljenjem i sl. možemo različito utjecati na doživljaj prostora, u ovisnosti o tome kakav ugođaj želimo napraviti. Tako se određeni osjećaj u prostoriji može naglasiti ili umanjiti, u ovisnosti o funkciji tog prostora. Kada je riječ o dizajnu prostorija individualnih objekata tada je razgovor s klijentima ključna stvar. Arhitekt i dizajner interijera treba osjetiti i razumijeti potrebe svog klijenta kao i način života i njegove mogućnosti. Na osnovu toga se dalje razvijaju ideje i skice rješenja na kojima radimo do finalnog dizajna.
Projekt vikend kuće s bazenom, Široki Brijeg
Kakva je vaša filozofija u vezi sa osvjetljenjem i ventilacijom u prostoru?
S obzirom na to da su osvjetljenje i ventilacija dosta bitni za zdravlje svakog pojedinca, poželjno je da svaka prostorija ima prirodno osvjetljenje i ventilaciju. Prirodno osvjetljenje ima pozitivni psihološki utjecaj na čovjeka, poboljšava raspoloženje, produktivnost i općenito kvalitetu života, stoga je od velike važnosti maksimalno iskoristiti osunčane strane.
Kada se radi o projektiranju objekata,tj. obiteljskih kuća, poželjno je one prostorije koje se najviše koriste, poput dnevnog boravka, blagovaonice, kuhinje i terase pa i spavaćih soba, što više orijentirati na osunčanu stranu, dok sporedne prostorije koje uključuju ostave, garderobe, kupaonice, garaže i sl. planirati na sjevernoj, ‘’hladnijoj’’ strani.
Projekt obiteljske kuće, Široki Brijeg
Korisno je i vještačko osvjetljenje kojim opet stvaramo različite ugođaje u prostoru. To uključuje ambijentalnu, radnu, akcentnu ili dekorativnu rasvjetu koja opet mora biti funkcionalna, estetski privlačna i prilagodljiva potrebama korisnika.
Koliko je bitno osvjetljenje, toliko je bitna i prirodna ventilacija u prostoru koja poboljšava kvalitetu zraka i tako smanjuje zagađenje, vlagu i mirise. Ako nije moguće izvesti prirodnu ventilaciju ili ako ona nije dovoljna, potrebno je osigurati vještačku ventilaciju po svim pravilima i propisima.
Projekt obiteljske kuće, Široki Brijeg
Koji su vaši ključni projekti na kojima ste radili i koji je vaš omiljeni?
Za 40-ak godina poslovanja, ‘’Urbis-86’’ je radio na dosta projekata, što stambenih što poslovnih i javnih. Teško je izdvojiti njih par, jer je svaki projekt poseban na svoj način. Međutim, među brojnim projektima istaknuo bih crkvu sv. Ilije u Masnoj Luci, poslovne objekte MCI, KS TUEREN i MEPAS u Širokom Brijegu, poslovni objekt ELCOR u Grudama, stambena zgrada za investitora EKO ENERGETSKA GRADNJA, te brojni projekti obiteljskih kuća u Širokom Brijegu, Posušju, Ljubuškom, Čapljini, Čitluku, Grudama, Tomislavgradu, Livnu i ostalim gradovima.
Od posebnog značaja bi istaknuo i trenutačni projekt rekonstrukcije Gimnazije fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu. Volio bih naglasiti i katalog tipskih kuća koji broji preko 90 projekata obiteljskih kuća različite katnosti. Katalog se redovno dopunjava s novim projektima tako da vjerujem da svatko može pronaći projekt kuće za sebe.
Projekt obiteljske kuće, Grude
Koje tehnike koristite za predstavljanje ideja klijentima? Da li koristite skice, 3D modele ili druge vizualizacije?
Projektiranje nekog objekta kreće od projektnog zadatka, tj. od svih informacija koje prikupimo u razgovoru s našim klijentima. Nakon toga razrađujemo idejni projekt koji sadrži 2d prikaze: tlocrti, presjeci i fasade te 3d prikaz objekta. U dogovoru s klijentima možemo napraviti i video prikaz ‘’šetnje oko objekta’’. Svojim klijentima uvijek nastojimo prenijeti kompletan koncept rješenja objekta, a 3d prikazi su danas neizostavan način da im što više približimo samo rješenje. Daljnje rješavanje projekta se zasniva na povratnim informacijama klijenata, gdje nastojimo svoje rješenje u potpunosti prilagoditi njihovim zahtjevima i potrebama.
Projekt interijera, blagovaonica i kuhinje
Kako se usklađujete sa tehničkim i zakonskim propisima prilikom dizajniranja prostora?
Prilikom projektiranja objekata potrebno je ispitati sve zakone i propise lokalne uprave te poštivati sve navedene urbanističke uvjete koji uključuju minimalnu udaljenost od granica parcele, visinu i katnost objekta, materijalizaciju, broj parking mjesta i sl. Svakako treba pripremiti kompletnu projektnu dokumentaciju za izdavanje svih dozvola, te predati sve potrebne suglasnosti o zaštiti od požara, zaštiti na radu i sl. ako je i to traženo po zakonu. Kao projektanti smo dužni ispoštivati i zakone koje se odnose na osobe s umanjenom mogućnosti kretanja, što se prije svega odnosi na omogućavanje pristupa takvim osobama, osiguravanje parking mjesta, sanitarnih čvorova i sl.
Projekt interijera, dnevni boravak
Kako osiguravate da dizajn bude funkcionalan, a ne samo estetski privlačan?
Funkcionalnost prostora se očituje u potrebama i navikama korisnika. S obzirom na funkciju i broj korisnika određujemo kvadraturu pojedinih prostorija. Poželjno je da prostor bude podijeljen po zonama npr. radna zona, zona za odmor, zona za igru i sl., da hodne linije budu jasne, da ima dovoljno prirodnog osvjetljenja i ventilacije, te da ima pozitivan psihološki utjecaj na korisnika. Što se tiče materijala treba birati one materijale koji su otporniji, sigurniji i lakši za održavanje. Prostor prije svega mora biti koristan i održiv, a potom i estetski privlačan i udoban, jer na kraju krajeva jedno bez drugog ne ide.
Možete li podijeliti jedan primer kada ste morali da izađete iz svog komfora kako biste stvorili nešto jedinstveno?
Prije koju godinu smo imali zahtjev za projektiranje ukopane kuće koja bi bila osunčana samo s jedne strane. Tu je trebalo na kreativan i inovativan način riješiti sve ono što smo prethodno spominjali da je od velike važnosti prilikom projektiranja, a to su osvjetljenje i ventilacija. To bi izdvojili kao nešto gdje smo morali razmišljati o rješenju ‘’van okvira’’. Iako je nama kao arhitektima uvijek zanimljivo raditi izazovne projekte koje traže kreativan i drugačiji pristup, nažalost takvi projekti nisu toliko zastupljeni na našem području. Investitori manje više uvijek pribjegavaju sigurnim i provjerenim rješenjima, a teže se odlučuju za novi pristup gradnji. S druge strane, svaki projekt je jedinstven u smislu da mu pristupamo individualno, prema potrebama korisnika i prema uvjetima na terenu. Nekada i sam teren iziskuje određeni volumenski oblik objekta, te raspored i predispoziciju prostoriju, a onda se iz toga može izroditi kreativno rješenje.
Projekt interijera, kupaonica
Kako se inspirišete za nove projekte? Da li postoje izvori ili procesi koji vam pomažu u kreativnom razmišljanju?
Inspiraciju pronalazim svugdje oko sebe, u prirodi i okruženju, u razumijevanju potreba i navika života današnjeg čovjeka, u radu drugih kolega arhitekata, umjetnika i sl.
Inspiracija također može biti i neki izazov ili određeno ograničenje u projektiranju koje nas natjera na kreativno razmišljanje. A dostupnost časopisa i interneta u današnje vrijeme je od velike važnosti jer na vrlo brz način možemo dobiti inspiraciju.