Oduvijek sam se vodila izrekom da ako radite ono što volite, nećete raditi ni dan u životu i zaista i dalje tako mislim.
Biografija: Tamara Miloradov, dizajner enterijera, rođena 03.10.1984 godine u Subotici, supruga i majka prelijepe djevojčice Jovane.
U ovom intervjuu, upoznati ćemo Tamaru, dizajnericu enterijera koja je svoje putovanje od pravnika do uspješne preduzetnice učinila inspirativnim za mnoge. Kroz svoje firme, Royal Wedding Studio i Enterijer by Tamara, Tamara kreira ambijente koji pričaju priče. U nastavku ćemo istražiti kako su je životne strasti dovele do ove karijere.
Za početak, recite nam nešto više o sebi i o tome kako ste se odlučili za karijeru u dizajnu interijera? Šta Vas je najviše privuklo ovom području?
Po struci sam diplomirani pravnik, završila sam Pravni fakultet u Novom Sadu, ali sam oduvek imala smisla za lepo i privlačile su me oblasti poput dizajna enterijera i arhitekture. Uporedo sam završila i Akademiju za dizajn enterijera u Beogradu. Vlasnik sam firme Royal Wedding Studio d.o.o. i već punih deset godina, zajedno sa svojim suprugom uspešno vodimo firmu koja se bavi kompletnom organizacijom i stilizacijom venčanja, što je također usko povezano sa dizajniranjem lepih prostora i ambijenata. Prije par godina osnovala sam firmu Enterijer by Tamara i tu kreće moja priča sa dizajnom enterijera. Ono što me najviše inspiriše i privlači u ovom poslu je kreiranje i dizajniranje lepih prostora, kompozija i slaganje boja, materijala kao i skladnost ambijenta koju jedan dom može da pruži mojim klijentima. Smatram da je dizajn enterijera takođe i umetničko delo i veoma je važno odmah izgraditi svoj stil po kojem ćete biti prepoznatljivi, ali ujedno ga treba prilagoditi željama i potrebama klijenata, u skladu sa njihovim afinitetima.
Kako je dizajn enterijera utjecao na Vaš život, šta se to sve promijenilo?
Dizajn enterijera je moja velika ljubav i želja još od malih nogu, tako da baveći se ovim poslom je za mene nešto najlepše. Oduvek sam se vodila izrekom da ako radite ono što volite, nećete raditi ni dan u životu i zaista i dalje tako mislim. Svaki novi projekat za mene predstavlja novi izazov, želju za usavršavanjem, osmišljavanjem i dizajniranjem novog projekta.
Podijelite sa nama neki od Vaših omiljenih savjeta koje koristite u jednom prostoru koji treba da dobije potpuno novu dimenziju?
Moji projekti odišu sofisticiranim dizajnom, pružajući utisak izuzetne elegancije, ali i istovremeno i luksuza. Svaki prostor dizajniran je sa velikom pažnjom pri odabiru materijala i boja. Najviše volim da upotrebim neutralne palete boja koje su zaslužne da enterijer postane bezvremenski i to bi ujedno bio i moj najbolji savet koji mogu pružiti vašim čitateljima. Trendove svakako treba pratiti, ali nikako slepo. Kada stvarate vaš dom iz snova on mora pre svega biti bezvremenski, u vidu odabira boja, materijala, kao i većih komada nameštaja, a sa sitnim detaljima u vidu dekoracije, zavesa, draperija, tapeta itd. možete uvek da se poigravate i da vaš dom dobije potpuno novu dimenziju.
Koje programe sve koristite za nove projekte? Koliko je praćenje noviteta u tehnologiji bitno za Vaš posao?
Od programa najvise koristim AutoCad, softver za izradu, projektovanje i automatizaciju dizajna. Štedi vreme, čini crteže preciznijim, omogućava brzo i lako prilogođavanje dizajna, pomaže u stvaranju kvalitetnih dizajna. Takođe koristim i autodesk 3ds Max, softver za 3D modeliranje koji je jedan od najboljih. Ima izvanredne performanse, modeliranje i karakteristike renderovanja, lagan i brz 3D alat. Svakako podržavam praćenje noviteta u tehnologiji i korišćenje istih, ali isto tako svako od nas zna koji program mu najviše odgovara i njega najviše i upotrebljava.
Kako pristupate klijentima koji nisu sigurni šta žele ili imaju različite ideje od Vašeg dizajnerskog prijedloga?
Ukoliko klijenti imaju drugačije ideje i predloge u odnosu na moje dizajnerske, sa velikom pažnjom saslušam njihovo mišljenje i pokušam da im maksimalno izađem u susret, ali ujedno im nesebično dajem i odlične dizajnerske savete koje na kraju oni vrlo rado poslušaju i prihvate, sve u cilju boljeg postizanja krajnjeg rezultata.
Postoji li neki projekat iz snova na kojem biste voljeli raditi, ali još niste imali priliku?
Moram da napomenem da svaki projekat koji sam do sada uradila je ujedno i moj projekat iz snova, pogotovo onog momenta kada vidim sretne i zadovoljne klijente kako uživaju u prostorima koje sam im sa ljubavlju dizajnirala i omogućila im da unaprede svoj kvalitet života kroz estetiku i funkcionalnost njihovog doma. To je trenutak kada shvatim da sam uspela preneti njihove vizije i zelje u stvarnost i realizovati im prostor koji ne samo da odgovara njihovim potrebama već i odražava njihovu ličnost. Tako da, ako me pitate koji je moj projekat iz snova na kojem bih volela raditi, moj odgovor bi bio definitivno, svaki naredni.
Za kraj, koji su najveći mitovi o dizajnu interijera s kojima se često susrećete, a koje biste voljeli razbiti?
Mislim da će se većina mojih kolega, složiti sa mnom da je najveći mit o dizajnu enterijera taj što većina klijenata smatra da može sama da kreira svoj dom iz snova, ali tek kada se upuste u realizaciju istog, shvate koliko je to težak i kompleksan proces i da je mnogo komfornije angažovati dizajnera enterijera koji ce u skladu sa njihovim željama i potrebama dizajnirati njihov prelepi dom. Dobra priprema je pola posla, od slušanja saveta stručnjaka pa do prikupljanja ideja i inspiracije. Koliko god klijenti vole uređenje enterijera i tome pristupaju sa ljubavlju, to je istovremeno priča prepuna stresa. Kažu da je to jedna od najstresnijih stvari u životu, počevši od preseljenja, adaptacije i uređenje samog doma. Zato je jako važno naoružati se strpljenjem jer smisao za estetiku i ljubav prema enterijeru nije dovoljno. I svakako je od kjlučne važnosti da klijenti shvate da ulaganje u njihov dom je ulaganje u život, samo uz pomoć dizajnera se to odvija na mnogo lakši, komforniji i profesionalniji nacin.