Danas se mnogi arhitekti i dizajneri enterijera okreću keramičkim pločicama kako bi postigli vizuelnu estetiku kamena, drveta, betona. Gres keramika je izdržljiva, vodootporna, svestrana, ekološki prihvatljiva i nudi neograničenu paletu mogućnosti. Keramičke pločice mogu lako postići zapanjujuće vizuelne efekte, ali kakav je njihov doprinos po pitanju taktilnog dizajna?
Fokus arhitekture i dizajna enterijera, u prošlosti je u velikoj mjeri zanemario ljudske ruke i tijela. Naše misli i osjećaji su snažno povezani s gestovima, položajima i radnjama koje izvodimo. Kada držimo u rukama nešto što nam je prijatno, to dovodi do pozitivne emocionalne reakcije. Ovo može biti suptilan element u procesu projektovanja, ali ovaj dodatni “znak” korisnicima prostora svakako pomaže u stvaranju dugoročne veze sa objektom, čak i na podsvjesnom nivou. Kada kuća privuče korisnika kroz pravu senzornu privlačnost, postaje dom koji se ne može tako lako zamijeniti.
Kako možemo stvoriti više taktilnih iskustava u našem domu? Koja su to opipljiva rješenja, rješenja koja djeluju kroz naša čula, kroz naš kontakt s fizičkim, materijalnim svijetom, rješenja koja nam omogućavaju da djelujemo u svom okruženju učešćem i aktiviranjem naših čula, ne samo vizuala? Kako i zašto da inkorporiramo taktilna iskustva u proces dizajna prostora koji nastanjujemo?
Gustina nervnih završetaka u našim prstima je ogromna. Ako ne koristimo prste u djetinjstvu ili mladosti, ova bogata mreža nerava je osiromašena – što predstavlja veliki gubitak za mozak i ometa razvoj pojedinca u cjelini. Digitalno doba i nemjerljivo brz tehnološki razvoj doveli su do toga da mnoge opipljive stvari nestaju iz našeg okruženja i ponovo se pojavljuju u digitalnom obliku. Međutim, sa gubitkom njihove materijalne forme dolazi i gubitak dodira i iskustava koje nam može pružiti samo fizička interakcija s objektima.
Da ne bismo osiromašivali i ograničavali doživljaj stvarnosti, važno je da zadržimo senzorna i taktilna iskustva tamo gdje se osjećamo najbezbjednije, najopuštenije, najsigurnije – u našem domu.
Odabir obloge jedan je od najvažnijih koraka u dizajnerskom projektu, jer je to prilika da se prostoru stavi jedinstven, prepoznatljiv pečat kako sa estetske, tako i sa materijalne tačke gledišta. No, dok je u grafičkom i tehničkom smislu ovaj izbor pitanje “slike” i primjene, sa stanovišta površinskih efekata to je i pitanje osjeta i dodira.
Pristup Orfej salona orijentisan na harmoniju i savršenstvo omogućava mu da ponudi beskrajnu raznolikost rješenja sa estetskog, tehničkog, materijalnog i taktilnog gledišta.
Prilikom odabira završne obrade važno je uzeti u obzir vrstu materijala koji želite dodirivati svaki dan kada, na primjer, pripremate obrok na kuhinjskoj radnoj površini ili radite za stolom. Jednako je važno razumjeti šta želite da osjećate pod nogama svaki dan, kada ustanete i pripremite se da se suočite s danom koji je pred vama. Imajući to na umu, Orfej nudi četiri različite vrste površinskog efekta keramike: naturale (prirodni), lucidato (polirani), soft touch (mekani na dodir) i strukturirani. Uzimajući u obzir različite potrebe svojih klijenata, Orfej nudi različite završne obrade za istu keramičku pločicu. To znači da se ona može koristiti za različite primjene unutar istog okruženja, kako za enterijere tako i za eksterijere, u besprijekornom kontinuitetu između unutrašnjeg i vanjskog prostora.
Naturale efekat proizlazi iz standardne industrijske proizvodnje keramičkih ploča. Završne obrade s ovom vrstom površine su vrlo raznovrsne, mogu se koristiti univerzalno i razlikuju se po dizajnu i bojama. Ovakva pločica laka je za održavanje, što je čini idealnom za upotrebu na podovima. Ukoliko želite jak vizuelni i taktilni efekat u svom predulazu ili kuhinji – ova završna obrada pločice je pravi izbor.
Lucidato efekat postiže se nizom procesa koji se izvode na pločama nakon njihove proizvodnje. Rezultirajuća završna obrada, savršeno glatka na dodir, sjajna i reflektirajuća, osvjetljava prostore, što ga čini posebno pogodnim za upotrebu u zatvorenom prostoru. Uglađene verzije lucidato završnih obrada najčešće su inspirisane raznim vrstama mramora i imaju široku primenu u enterijerima – od zidnih obloga do radnih površina, ploča trpezarijskih i klub stolova. Ovakva pločica ostavlja Vam puno prostora za igru refleksijom. Unesite više svetlosti i akcentujte prostore koji su za Vas najbitniji u Vašem domu.
Efekat soft touch je evolucija poliranog završnog sloja i glatka je površina koja se ne reflektuje kao Lucidato pločica i pruža izuzetno mekan osećaj na dodir. Naročito se koristi, kako u zatvorenom tako i na otvorenom, kao ploča za prefinjene i elegantne stolove namijenjene širokom spektru namjena, kako privatnih tako i profesionalnih. Osim na namještaju i na zidovima, možete je koristiti na podu, kako biste uneli luksuz i toplinu u dom.
Strukturirani efekat se, s druge strane, postiže posebnim postupkom koji se sprovodi tokom proizvodnje same keramičke ploče. U ovom slučaju rezultirajuća površina je hrapava, neravna i izuzetno je ugodna na dodir. Strukturirane završne obrade su visoko cijenjene zbog svojih prepoznatljivih estetskih karakteristika, kao i tehničkih kvaliteta, a koriste se posebno kao kuhinjske i kupaonske ploče te kao podovi za unutarnje i vanjske prostore. Posebno su pogodne za podove u kupatilima zbog otpornosti na klizanje.
Strukturirane završne obrade su podijeljene u različite kategorije ovisno o načinu obrade: Grip, Honed, Bocciardato, Fiammato i A Spacco. Ovi nazivi se odnose na različite procese koje obavljaju majstori koji rade s mramorom i prirodnim kamenom. Ovi procesi se industrijski repliciraju na keramičkim površinama izuzetno realistično, zahvaljujući izvanrednoj kreativnosti, kontinuiranom pionirskom tehnološkom istraživanju i pristupu usmjerenom na savršenstvo koji je odlika italijanskog dizajna. Zamislite da u okviru svog doma možete dodirnuti najfinije mermere sa statua u Firenci ili kamenih ograda iz Toskane!
Opseg je dodatno proširen nizom serija čije se završne obrade ne mogu klasificirati kao strukturirane zbog svojih svojstvenih karakteristika, ali koje i dalje nude slične efekte površine i materijala, čime se proširuje raspon dostupnih površina u smislu teksture.
Posebno atraktivni primjeri ovih završnih obrada uključuju pločice inspirisane elegantnom teksturom tkanine, rđavom ili sjajnom površinom metala, drvetom čije boje repliciraju efekte vode na površini drvenih stubova koji su stoljećima uronjeni u Venecijanske kanale.
Jednako interesantne i privlačne su završne obrade koje repliciraju dva najraširenija građevinska materijala u različitim bojama – cement i beton. Pločice inspirisane cementom uključuju površine koje nude taktilni doživljaj poroznosti zidova i podova od kreča koji se tradicionalno nalaze u starim seoskim farmama. Pločica nastala po uzoru na beton uključuje završne obrade, sve Bocciardato, koje u raznim bojama oponašaju površinski efekat betona, koji su tako naširoko koristili veliki arhitekti druge polovine 20. stoljeća. Određene kolekcije oponašaju i nesavršenosti same oplate koja se koristi za izlivanje betona!
Prostor koji nas okružuje, aktivnosti koje obavljamo i stvari s kojima dolazimo u kontakt pomažu nam da situacije percipiramo intenzivnije i značajnije. Orfej katalog, najveći u sektoru, stoga nudi višestruka različita rješenja u pogledu slike i teksture, kako bi se zadovoljili ne samo tehnički zahtjevi, već i najrazličitije estetske i senzorne potrebe, što znači da je svaki projekat veoma elegantan, profinjen i podložan individualizaciji.
Ivana Gorana Kovačića bb
Banja Luka 78000 Bosna i Hercegovina
El. pošta: info@orfejbl.com
Telefon: +387 51 347 690