Savremeni minimalizam s karakterom – dizajn interijera Nikoline Spajić

Otvoreni dnevno-kuhinjski prostor koji spaja funkcionalnost, eleganciju i toplinu prirodnih materijala.

Autor: Nikolina Spajić, mag.ing.arh, direktor TING d.o.o.

Projekat potpisuje dizajnerica Nikolina Spajić i njen studio Ting doo, a obuhvata uređenje otvorenog dnevno-kuhinjskog prostora stambene jedinice u savremenom minimalističkom stilu.

ARHITEKTONSKI OPIS INTERIJERA
Projektom je obuhvaćeno uređenje otvorenog dnevno-kuhinjskog prostora stambene jedinice. Interijer se odlikuje savremenim minimalističkim stilom, prožetim toplim, prirodnim materijalima i pastelnim tonovima. Prostor je orijentiran prema velikim ostakljenim površinama koje omogućavaju obilje prirodne svjetlosti i vizualnu povezanost s eksterijerom.

Prostor je dio stambene jedinice namijenjen svakodnevnom boravku članova domaćinstva. Obuhvaća funkcionalno povezane cjeline kuhinje, trpezarije i dnevnog boravka, izvedene kao otvoren koncept savremenog dizajna. Koncipiran bez klasičnih pregrada, čime se omogućava fluidna komunikacija između funkcionalnih zona.

Materijalizacija poda zamišljena kao kontinuirana površina s mikrocementom ili finim betonskim premazom u svijetloj nijansi, što doprinosi monolitnosti i eleganciji prostora. Zidovi su obrađeni glatkom završnom obradom u neutralnoj, bijeloj boji. Dekorativne štukature na zidu u dnevnom i kuhinjskom dijelu daju prostoru klasičan sofisticirani karakter. Stropovi su bijeli, s decentnim štukaturama u dnevnom dijelu i integriranim ambijentalnim rasvjetnim tijelima. Na ulazu predviđen cipeleraj, u mocha mousse nijasni sa pozadinskom oblogom keramike u imitaciji travertina. Element kao takav se nadovezuje na kuhinju.

Kuhinja:
Korpus i frontovi kuhinjskih ormarića izvedeni od MDF ploča, finiširani mat lakom u mocha mousse nijansi. Radne ploče i kuhinjski otok obloženi su keramikom imitacije travertina. Ugradbeni kuhinjski uređaji (rerna, mikrovalna, indukcijska ploča) integrirani u zidnu nišu s kontrastnim tamnim završnim slojem. Blagavaonski stol izrađen po mjeri: radna ploča od masivnog drva (orah ili slična esencija), nogari travertin. Stolice drvene s ergonomskim naslonima i tapaciranim sjedištem u svijetloj tkanini.

Stepenice za kat u sklopu kuhinje i blagavaonice, od metalne konstrukcije, rađene od lima iz dijela, vežu se na AB vanjski zid, te AB donju i gornju ploču.

Obloga stepenica lameliranim drvom, dok donji dio konstrukcije farbamo u bijelu boju, te ostavljamo ukupnu debjinu stepenice sa oblom 4cm. Tako ostavljamo dovoljno visine ispod njih za radni stol. Glavni nosivi stub unutar cjeline vizualno produžen regipsom, te se dodaje električni kamin sa dekorativnim okvirom koji gleda prema dnevnom boravku. Bočna strana zida iskorištena za usku biblioteku.

Dnevni boravak:
Neutralan, jednostavan, čist, mekanih, zaobljenih oblika u namještaju. Bubble sofa i fotelja tapacirane svijetlom tkaninom. Klub stolići u kombincaiji drvo i bijela mdf.
Nasuprot sofi nalazi se zidna, lebdeća TV jedinica smještena unutar zaobljenog nišnog zida, s konzolnom komodom ispod. Desno od TV jedinice predviđena uska vertikalna polica sa zaobljenim završetkom koja funkcionira kao dekorativni i skladišni element.

Strop ravan, sa ukrasnim štukaturama , te kamena visilica kao dekorativni dio rasvjete koja se postavlja na stropnu dekorativnu ružu. Osim dekorativne rasvjete, planirana je i indirektno osvjetljenje na zidovima i stropovima. Iza sofe u polukružnom, regips dijelu skrivena led traka koja naglašava arhitektonski oblik, kao i na suprotnom zidu gdje se pozicionira TV.

Rasvjeta je diskretna što naglašava minimalizam dizajna.Ovaj interijer objedinjuje elemente skandinavskog i minimalističkog dizajna, stvara ugodan, funkcionalan i estetski uravnotežen prostor.