Kada arhitekturi malog obima pristupamo s rješenjima koja trebaju biti učinkovita za ograničeni prostor, arhitekti moraju uključiti određene elemente od vitalne važnosti kako bi se omogućila fleksibilnost i kretanje u prostorima i namještaju. U malim stanovima posebno je bitna fleksibilnost koju pružaju stolarska rješenja, omogućujući svakoj površini višestruku upotrebu, poput skladišta ili vrata. No, koliko god bili prisutni u našem svakodnevnom životu, tim malim komadićima koji pružaju olakšanja, uglavnom ne pridajemo odgovarajuću važnost.
Vjerovatno ste već koristili šarke, a da toga niste svjesni. U današnje vrijeme cijena šarke je toliko pristupačna da je prisutna u svakom domu. Ali to nije uvijek bio slučaj. Popularizacija ovih pokretnih zglobova uspjela je u evoluciji proizvodnje i popularizaciji metalnih dijelova. Unatoč tome što utjelovljuju nevjerovatno jednostavan koncept, koji omogućuje djelimičnu rotaciju oko osi, šarke zahtijevaju iznenađujuću količinu ugrađene tehnologije.
Danas, jednostavnim korištenjem različitih vrsta drvenih ploča za izradu stolarije, postoje razne mogućnosti za zatvaranje uglova, načini otvaranja, upotrebe brava, pa čak i uređaji za zaštitu djece. Konkretno za male prostore, rješenja koja omogućuju korištenje prostora za više funkcija koje se mogu transformirati moguća su samo s odgovarajućim šarkama, dijapozitivima i hardverom. Na primjer, krevet može biti veliki okupator dragocjenog prostora. Danas postoje kompanije koje proizvode krevete koji se lako mogu pretvoriti u ploče ili male radne stolove. Istim se metodama može izvući stol za brzi objed, ili sakriti lavabo pun posuđa. Na tržištu postoji široka paleta rješenja koja olakšavaju pomicanje ovih vrata i ladica, koristeći različite materijale i estetiku do različitih nivoa uspjeha. Općenito se dijele u sljedeće skupine:
Šarke
Šarke su ono što omogućuje rotaciju vrata. Za namještaj postoje tri glavna zglobna mehanizma koja se razlikuju ovisno o prekrivanju ruba na koji je pričvršćen:
Potpuno prekrivanje: U potpunosti pokrijte, u većini slučajeva, rub bočne strane namještaja.
Polovično prekrivanje: To omogućuje, na primjer, da se dva vrata mogu sastati na istom ormariću.
Umetniti okov: Ova vrsta omogućuje okretanje vrata ka ormariću.
Klizači u ladicama
Najčešći klizači za ladice danas su takozvani teleskopski klizači, koji drže do oko 45 kg težine. Sastoje se od čeličnih kugličnih ležajeva na maloj šini i omogućuju ladici da se potpuno otvori, gotovo uvijek sa sigurnosnom bravo, kako ne bi ispala. Mogu biti vidljivi ili skriveni.
Klizna vrata
Klizna vrata mogu biti velika prednost kada je prostor ograničen. U osnovi su dva glavna dijela kliznih vrata: kotrljajući okov i šina kroz koju će vrata prolaziti. Na tržištu postoji nekoliko mogućnosti dorade i dizajna, s vidljivim i skrivenim opcijama.
Artikulatori i klipovi
Ova oprema omogućuje otvaranje i naginjanje vrata, što može biti korisno za više škrinje ili ormariće, ili u niskim nišama gdje ladica nije poželjna. Obično rade zajedno sa šarkom, kao pojačanje. Stoga je vrlo važno da sadrže bravu kako ne bi predstavljali smetnju pri pristupu prostoru.
Čelik, aluminij i nehrđajući čelik najčešći su materijali za hardver. Koliko god se odluka o tim malim komadima u namještaju obično svodila na proizvođače i dobavljače, arhitektama je korisno poznavati mogućnosti i na taj način pravilno odabrati te dijelove, iako se oni obično razmatraju samo jednom kad prestanu raditi. Vrijedno je projekt prilagoditi katalozima odabranog proizvođača i uvijek obratiti pažnju na maksimalno opterećenje koje može podnijeti jedan dio. Također je uvijek razborito tražiti kompanije dobavljače s iskustvom i garancijom kvalitete.