U samo 30 kvadrata ovaj mali stan pokazuje snažnu osobnost kombinacijom boja.
Piše: Nevena Antić, diplomirani arhitekta
Nevena Antić je diplomirani arhitekta sa više od deset godina iskustva u projektovanju i dizajniranju enterijera. Prepoznatljiva je po koloritnim enterijerima kao i projektovanju i rješavanju malih prostora za stanovanje. Spoj estetike i funkcionalnosti dizajniranja prostora sa akcentom prije svega na ekonomičnosti izrade. Njen način i stil rada je tzv. Custom-made koncept uređenja prostora koji se izdvaja po tome što su svi klijenti uključeni u realizaciju njihovih ideja od samog početka do kraja izrade.
Kako urediti mali stan, a da pritom ostane u svom budžetu, te da date stanu potpuno novu dimenziju. Danas za portal Home, Nevena piše o uređenju jednog stana od 30 kvadrata u ulici Vojvode Stepe u Beogradu.
Uređenje malog stana – tema koju kroz mnoštvo stranica, portala i aplikacija možemo da konzumiramo na dnevnom nivou. Često sam zaglavljena u gomili sadržaja i tražim odgovor na pitanje šta je to što jedan prostor izdvaja iz mase. Kroz svoje decenijsko prisustvo na mreži, okrenuto aktivnom praćenju i bavljenju enterijerom i temama koje su sa njim u vezi, došla sam do jasnog zaključka – ljudi vole boje i paterne. Mali prostori je kradu jednako uspešno. Kao neka vrsta matematičkog zadatka, koji je potrebno rešiti ulažući svu svoju logiku i predani rad.
Funkcionalna reorganizacija
Zatečeni prostorni okvir nije odgovarao potrebama novih vlasnika. U svom izvornom obliku, stan je činila jedna velika prostorija , od koje su zidovima odvojeni hodnik i kupatilo. Želja novih vlasnika je bila da se spavaći prostor fizički odvoji, a da se ostatak stana učini prozračnim i olakšanim. Nova funkcija je rešena uklanjanjem zida i vrata koji su delili hodnik od ostatka stana, kao i dodavanjem novog zida, kako bi se stvorila spavaća soba. Rešavanje ovog malog prostora, dodatno su zakomplikovali zidovi pod kosinama, jer su za rezultat imali nefunkcionalne uglove.
Boje, materijali.
Kao i u velikom broju malih stanova, odlučila se za belu boju kao bazu koju će nadograđivati. Dinamika je u stan uvedena na samom ulazu – odabirom neobičnih heksagonalnih pločica, koje se izdvajaju i privlače pažnju. Ton plave boje sa pločica prenešen je na frontove kuhinje, koji su izrađeni od farbanog MDFa. Kuhinja je dodatno ulepšana zlatnim akcentima, koji godinama ne silaze sa liste omiljenih trendova u uređenju enterijera. Zlatna slavina, ručice i rasveta dodale su karakter kuhinjskom prostoru. Element koji odvaja kuhinjsku i dnevnu zonu je pult, koji ima ulogu stola za ručavanje. Kontinuitet prostora je postignut i policama koje se nastavljaju na viseće elemente kuhinje. Izvedena je kroz kombinaciju otvorenih i zatvorenih delova, koji omogućavaju odlaganje. Iza troseda je smešten sanduk za odlaganje. Na ovaj način je suptilno i mudro obezbeđen prostor za smeštanje stvari, koji prostor ne opterećuje, već ga čini prozračnim i lakim.
Dodavanje ličnosti prostoru
Put na kome su se u velikoj meri našli zlatni detalji naveo je vlasnike da sugerišu neke od postojećih komada koje imaju (klub stočić i lampa), a prate ovaj ritam. Ovo je bio odličan način za unošenje male lične istorije u novi prostor. Dnevna zona stana akcentovana je žutom foteljom i tabureom neobičnog dizajna, koji su svoje mesto našli uz biblioteku, formiranu u nezgodnom, kosom uglu prostora. Spavaća soba je rešena na način da omogući puno prostora za odlaganje i da nastavi vedar duh stana. Ormari su rađeni po meri, prateći kosine i uglove, pa su stoga različitih dubina. Urađeni su kroz kombinaciju farbanog MDFa i univera. Iako je inicijalna ideja bila da kupatilo ne doživljava nikakve promene, vlasnici su pristali na neke, minimalnog opsega. Ofarbane su pločice, zamenjene sanitarije, urađena je komoda za umivaonik i jedna koja sakriva bojler.
Kako Vam se sviđa?