You are currently viewing Milana Kovačević: Enterijer je igra materijala

Milana Kovačević: Enterijer je igra materijala

Zidne obloge u enterijeru igraju ključnu ulogu u oblikovanju ambijenta i stila prostora.

Intervju: Milana Kovačević, arhitektica i dizajnerica enterijera

Moje ime je Milana Kovačević. Imam 30 godina i majka sam dva dječaka. Po struci sam dipl.inž.arhitekture. Bachelor diplomu stekla sam na Beogradskom Univerzitetu – Fakultet za Arhitekturu, te sam dalje školovanje nastavila u Beču. Obožavam Beč, grad muzej kako ga ja zovem, ali me životni put vratio u rodno mjesto Teslić, gdje trenutno živim i radim. Još od malih nogu umjetnost je bila sastavni dio mog života. Sviram gitaru od svoje devete godine i muzika me oduvijek pokretala. Ljubav prema arhitekturi i enterijerima stekla sam tokom školovanja, a pored porodične firme u industriji namještaja bilo je nezaobilazno da me sudbina odnese na taj put. Inspiraciju za svoje projekte pronalazim u muzici, gradovima, pinterestu, časopisima i naravno posjeti sajmova.

U današnjem razgovoru imamo priliku upoznati Milanu Kovačević, talentovanu dizajnericu enterijera i diplomiranu inženjerku arhitekture. Njeno školovanje započelo je na Fakultetu za Arhitekturu u Beogradu, a nastavilo se u Beču, gradu koji je ostavio dubok trag na njen umjetnički izraz. Milana trenutno živi i radi u rodnom Tesliću, gdje kroz svoje projekte istražuje bogatstvo materijala i kreativne mogućnosti koje nudi dizajn enterijera. Njeni radovi odišu harmonijom prirodnih i modernih elemenata, stvarajući prostore koji su istovremeno funkcionalni i inspirativni.

Enterijer kao igra materijala predstavlja širinu mogućnosti  koje različiti materijali nude u kreiranju prostora. Različite teksture, boje i svojstva materijala obogaćuju prostor. Svaki element, od drvenih podova do metalnih i staklenih akcenata doprinosi ukupnoj atmosferi i funkcionalnosti. Kombinacija tonova, tekstura i oblika stvara dinamičke vizuale, dok pažljiv odabir materijala utiče na osjećaj ugode. Interakcija materijala ne samo da definiše estetiku enterijera, već utiče i na funkcionalnost prostora.

Korišćenjem prirodnih materijala poput drveta i kamena, možemo stvoriti tople i prijatne tonove, dok metalni i stakleni elementi donose moderniji pečat. Igrajući se sa kontrastima i harmonijama postižemo ravnotežu koja podstiče kreativnost i zadovoljstvo korisnika.

Kada govorimo o repromaterijalima za izradu namještaja, bogatstvo mogućnosti i raznovrsnost dekora je ogromna. To uključuje drvo, ivericu, MDF, staklo, čelik, keramiku te različite vrste radnih površina poput compact ploča, granita, kvarca. Ovi materijali se biraju na osnovu trajnosti, estetike, lakoće održavanja i funkcionalnosti. Kao govorimo samo o MDFu ( Medium Density Fiberboard) mogućnosti su ogromne, bilo da koristimo MDF sa mat ili sjajnom folijom, bilo da ga lakiramo ili pak  igra sa sirovim medijapanom je neograničena.  Kao trenutni trend u enterijeru mogla bih izdvojiti „oblačenje“ zidova. Zidne obloge u enterijeru igraju ključnu ulogu u oblikovanju ambijenta i stila prostora. Mnoštvo različitih boja, tekstura, kao što su tapete, drveni paneli, staklo, kamen, beton, keramika mogu drastično promjeniti percepciju prostora.

U svojim projektima, naravno pored osluškivanja klijentovih želja, često pravim igru materijalima. Okrenuta sam neutralnijim tonovima sa izraženijom teksturom, a drvo mi je nezaobilazni element skoro svakog projekta. U enterijeru volim funkcionalne elemente, dobro isplaniranu rasvjetu i jednostavnost.

 

Komentariši