Lični stav je da nema tehnologije u dječijim sobama.
Intervju: Leona Kovač, blogger
Biografija: Ime mi je Leona, rođena u Podgorici, sa porodicom živim u Temerinu. Moju porodicu čine suprug Nikola, kćerka Iskra (2) i sin Ilja (4 mjeseca). Malo prije dolaska bebe, prešli smo u novi dom i tada je krenuo izazov kako da sredimo sve, a da bude maksimalno prilagođeno deci. Kako je stan prilično velik (120m²) posla je bilo baš mnogo, a ono što dijelimo sa čitaocima jesu savjeti za uređenje dječije sobe.
Prilikom dizajniranja enterijera za malu djecu, važno je uskladiti kreativnost, sigurnost i funkcionalnost. Uređenje dječije sobe može biti izazov, posebno kada želimo stvoriti prostor koji podstiče razvoj djeteta, a istovremeno je prilagođen svakodnevnim potrebama. Ovaj intervju istražuje ključne aspekte dizajna dječijih soba, uključujući izbor materijala, boja, organizaciju prostora, te savjete kako izbjeći najčešće greške roditelja. Također ćemo se osvrnuti na upotrebu tehnologije u dječijim sobama i njen uticaj na razvoj i sigurnost djece.
Koji su ključni elementi koje treba uzeti u obzir prilikom dizajniranja enterijera za malu djecu?
Pri renoviranju stana, poseban izazov nam je predstavljalo uređenje dečije sobe. Želeli smo mnogo kreativnog pristupa, a sa druge strane, trudili smo se da bude maksimalno bezbedno i jednostavno zbog male dece. Kako je naša kćerka i dalje sa nama u sobi, olakšavajuća okolnost je bila što nismo morali da ubacujemo krevet u dečiju sobu. U startu smo odlučili da želimo da bude slična igraonici. Mesto gde će Iskra provoditi najviše vremena u igri i učenju. Muž je bio taj koji je rekao “što više igračaka” ali za mene to nije bilo samo tako jednostavno. Želela sam da sobu dizajniramo tako da joj podstiče maštu i razvoj. Trudila sam se da spojim estetiku i funkcionalnost. Razmišljala sam o rasporedu nameštaja, bojama zidova ali i o dekorativnim elementima. Iskreno, ovaj prostor nam je zadao i još uvek zadaje velike muke jer svakodnevno ubacim ili izbacim nešto i nikada mi se ne čini savršeno sređeno, ali mi je trenutno bitno da za naše dete ova soba predstavlja udoban i prijatan prostor za kreativnost i maštu.
Postoje li određeni materijali koje preporučujete za namještaj i podove u dječjim sobama?
Što se nameštaja tiče, najveća nedoumica bila je upravo ta da li da kupimo komade nameštaja pojedinačno ili ceo komplet? Takođe bilo nam je od velike važnosti da su podovi topli, pa smo postavili laminat a uneli smo i veliki tepih. Nameštaj smo izradili od iverice ali ni nema ga puno u sobi, par polica za životinjice, i polica za odlaganje igračaka.
Kako odabrati boje i motive koji će stimulisati dječiju kreativnost i razvoj?
Za boje zidova, odabrali smo žute. Ova boja ukazuje na energičnost, a Iskra kao Iskra, od prvih dana iskazuje posebnu ljubav prema žutoj boji. Žuti zidovi ukazuju na sreću, bistrinu, sunce, dobro raspoloženje, toplotu i sreću. Neka istraživanja kažu da žuta boja takođe stimuliše apetit. Što se tiče nameštaja, isključivo bela boja, estetički je veoma lepa i ukazuje na urednost, a laka je i za održavanje jer veoma lako uočim svaku fleku. Igračke i ostali propratni materijal su šareni, ali u pastelnim nijansama. Preovladavaju bež, žuta i bela. Sa motivima nismo preterivali, postavili smo edukativne postere, azbuku, životinje, voće i ostalo shodno uzrastu deteta.
Možete li podijeliti neke praktične savjete za organizaciju prostora u malim dječjim sobama?
Kako i sami živimo u stanu, poznat nam je problem malih soba i malo težeg organizovanja prostora. Kao dete, imala sam sobu u kojoj su se nalazili krevet, ormar i jedan računar. Sada smo odlučili da svojoj deci to preuredimo malo adekvatnije, nismo želeli da stiču utisak da život provode u maloj kutiji. Za početak, ono što je zaista najbolji savet koji sam ja dobila, pa ga prenosim i dalje jeste : nežne i svetle boje.
Žuta, bela kao i pastelne boje, odaje utisak prostornosti. Birali smo žutu boju, koja u kombinaciji sa dva prozora kroz koje se probija prirodna svetlost daje utisak zaista prijatnog prostora za boravak.
Koje su najčešće greške koje roditelji prave prilikom uređenja prostora za malu djecu?
Nama je, na primer, fokus bio na dečijem bazenčiću sa lopticama, koji u startu zauzima određen deo prostora, pa nismo želeli da preteramo sa dekoracijom da ne napravimo klaustrofobičan prostor. Roditelji često u želji da naprave deci što više zabavnih sadržaja preteraju i naprave haos. Bitno je da svaki kutak ima svoju namenu i da se lako snalazite u sobi kada nešto želite da pronađete.
Šta mislite o upotrebi tehnologije u dječjim sobama, poput pametnog namještaja ili uređaja?
Lični stav je da nema tehnologije u sobama.
Postavili smo kameru koja nije vidljiva golim okom, i ponekad prebacimo i posmatramo na televizoru šta dete radi, ona nam dosta olakša ako dotrči uplakana, obzirom da ona ima svega dve godine i ne zna najbolje da objasni šta se konkretno desilo, vratimo kameru i jasno vidimo šta nas zanima. Televizor u dečijoj sobi nismo postavili, ne smatram da joj je potreban, kada odluči da je vreme za crtić i spavanje, sama će doći i tražiti. Takođe, ubacili smo “zvezdano nebo” uređaj koji stvara na plafonu efekat zvezdanog neba, ujedno može i da se poveže sa telefonom i tako puštamo dečije pesmice.