Zanimljivi format Brick keramike svoje mjesto nalazi češće na zidnim, vertikalnim površinama, nego na podnim.
Prije nekog vremena pisali smo o trendu metro pločica. U interijerima i eksterijerima. Sjećate li se priče o njima? Izvorno su dizajnirane 1904. godine za novu podzemnu željeznicu u NY, dimenzija 10 x 20 cm. Njihov kasniji razvoj i nedavni comeback morali su pronaći mjesto u našim tekstovima…
Danas nešto, na prvu onako…slično. A opet, za estete i zaljubljenike u interijere i keramiku, ni približno!
Riječ je o tzv Brick pločicama. Dakle, keramici koja svojom dimenzijom ali dijelom i načinom slaganja podsjeća na klasičnu opeku. Pri tome pričamo o dimenzijama 7,5 x 30 cm, 6 x 24 cm, 6 x 37 cm,…
Brick keramiku danas nude svi renomirani brandovi!
E sad, naravno da sve nije tako jednostavno; mogućnosti slaganja koje ovakve dimenzije nude su, bez pretjerivanja, zaista neograničene.
Krenut ćemo od onog klasičnog. Kroz fotografije ćemo vam pokazati i slaganje pod različitim kutom, a onda vas pokušat inspirirati za hrabri iskorak i kombinaciju nekoliko različitih boja. I načina slaganja.
Marazzi Lume, ABK Crossroad ili Elios Victory linije samo su neke od puno njih, u koje ćete se zaljubiti kroz našu galeriju fotografija.
Ukoliko igrate na sigurno, posložite pločice horizontalno, prateći fugu ili smičući pločice. Na pola ili na trećine. Ili nepravilno, čime se također dobije određeni šarm i razigranost, ukoliko takvo nešto tražite.
Ovako jednostavno i pomalo klasično slaganje trpi i detalje: nasumično ubacivanje drugih boja, uzoraka ili različite završne obrade: mat, reljefno ili trodimenziona.
Zanimljivi format Brick keramike svoje mjesto nalazi češće na zidnim, vertikalnim površinama, nego na podnim. Jedan od načina slaganja na zidu je i potpuno vertikalno nizanje, opet u varijantama smicanja ili praćenja fuga. Na ovaj način se čak vizualno može izduljiti zid, odnosno naglasiti vertikalnost.
I podove i zidove je osvojio način slaganja kojeg poznajemo kao riblju kost. Brick je na ovaj način i doživio najveću primjenu, jer je jedan tako uobičajen format razigrao površine.
Generalno, gotovo svaka keramička pločica nudi ovako različite načine slaganja, pogotovo kombiniranja boja. Ipak, iz nekog razloga tek se pločica kodnog imena Brick odvažila i pokazala nam se u toliko različitih kombinacija. Grupiranje više različitih nijansi iste boje, kombinacija mat i sjajnih pločica, ali i „miksanje“ horizontalnog i vertikalnog slaganja.
Nadamo se da ste dobili želju i inspiraciju poigrati se ovom keramikom neiscrpnih mogućnosti. Možda sami napravite neku kombinaciju i varijantu koju nismo ni spomenuli?! Sretno!
- Vitinska 32, 88320 Ljubuški
- Telefon: 039 832 492, 832 493
- Fax: 039 831 435
- E-mail: kerametal@kerametal.com