You are currently viewing Vedrana Pirić: Nekad imam jednu viziju prostora, a kada dođem u prostor ponese me skroz neka druga vizija

Vedrana Pirić: Nekad imam jednu viziju prostora, a kada dođem u prostor ponese me skroz neka druga vizija

Mislim da putovanja omogućuju dizajnerima da budu u toku s najnovijim trendovima u svijetu dizajna interijera. Posjećivanje različitih hotela, dizajnerskih događaja i galerija diljem svijeta pruža uvid u najnovije stilove i tehnike.

Intervju: Vedrana Pirić, dizajnerica enterijera

Vedrana Pirić (djevojačko Rožić), rođena je 19.11.1980.godine u Splitu. Od 3 do 10 godine je živjela u Australiji (otac joj je bio nogometaš pa su zbog toga tamo živjeli). Osnovnu i srednju turističku, smjer HTT je završila u Trogiru. Nakon toga je studirala management i turizam na američkom fakultetu RIT u Dubrovniku. Nakon završenog fakulteta radila je u Americi za kompaniju „Carnival Cruise lines“ kao event manager nekoliko godina. Po povratku u Hrvatsku je također radila kao event manager za hotel „Le Meridein Lav“ u Splitu. U 27 godini se udala, zatim odlazi u Kiev, Ukrajinu, jer joj je muž tamo igrao nogomet. Nakon završetka njegov karijere kao nogometaša vraćaju se u Hrvatsku. Vedrana je svoje tridesete većinom provela kao „stay at home mom“ podižući četvero djece. Ali je isto u tom periodu i zavoljela dizajn interijera jer je uredila nekoliko interijera za njih i prijatelje. U četrdesetoj godini je odlučila upisati dvogodišnju školu Mirjane Mikulec, i tu je dobila diplomu dizajnera enterijera.

U današnjem intervjuu imamo zadovoljstvo razgovarati s Vedranom Pirić, talentovanom dizajnericom enterijera koja je svojim radom osvojila mnoge klijente i unijela svježinu u mnoge domove. Vedrana je primjer kako ljubav prema dizajnu može preobraziti karijeru i život, a njena posvećenost i strast za stvaranjem inspirativnih prostora ne poznaju granice. Razgovarat ćemo o njenom putu, izazovima s kojima se susreće, te trendovima i inspiracijama koje oblikuju njen rad. 

Možete li nam reći nešto više o sebi, ko je Vedrana privatno, a ko Vedrana poslovno?

Koliko je god jednostavno vaše pitanje, zapravo je i teško. Moje ime je Vedrana Pirić imam 43 godine,  supruga sam i majka četvero djece. Dizajnu interijera sam se više posvetila ovih zadnjih godina. Moj privatni  i poslovni život se stalno isprepliću, tako da ne mogu povući jasnu crtu između privatnog i poslovnog dijela života. Dizajn interijera je moja ljubav i ona se isprepliće u sve sfere moga života.

Kako biste opisali svoj put do sadašnje pozicije i koje su bile ključne prekretnice u Vašoj karijeri?

Put je bio nepredvidljiv te nisam imala namjeru da mi dizajn interijera postane moje novo zanimanje. U  40-ima sam upisala školu za dizajn interijera Mirjana Mikulec, a prije toga sam se bavila turizmom i organizacijom evenata. Diplomirala sam menadžment i turizam na Američkom fakultet RIT 2003.g. Nakon toga sam u Americi radila na kruzerima kao event manager nekoliko godina. Po povratku u Hrvatsku sam radila kao event manager u hotelu Le Meridien Lav Split. Nakon udaje odlučujem se posvetit obiteljskom životu te sam svoje 30-e uglavnom provela kao „stay at home mom“ podižući svoje četvero djece. Međutim u tim godinama se i rodila ljubav prema dizajnu interijera te sam stvorila nekoliko interijera za sebe i svoju obitelj.

Koje vještine smatrate najvažnijim za uspjeh u Vašoj oblasti i kako se trudite da ih razvijate?

Najvažnija vještina za dobro odrađen posao u ovoj oblasti je prepoznavanje želja klijenata i međusobna komunikacija bez koje nema garancije za uspješan projekt. Dizajn interijera može biti dugotrajan proces zato je važno biti iskren sam sa sobom te od početka postaviti granice da bi sam proces bio što ugodniji za dizajnera i klijenta. 

Kako održavate balans između profesionalnog i privatnog života?

Kao što sam spomenula na početku, uvijek je izazov balansirati privatni i poslovni život. Mislim da mi je puno pomoglo što sam se prije bavila menadžmentom, jer sam tu stekla određene organizacijske sposobnosti bez kojih bi bilo nemoguće uskladiti četvero djece i posao. Mislim da mi je velika vrlina ustrajnost pri ostvarivanju svojih ciljeva.

Koji su trenutni trendovi u dizajnu interijera koje primjećujete? Kako ih integrirate u svoje projekte?

Minimalistički dizajn ostaje popularan, ali s dozom toplih i ugodnih elemenata poput drvenih detalja, zaobljenih linija, mekih tekstura i prirodnih boja. Koriste se prirodni materijali kao što su kamen, drvo, bambus koju daju toplinu minimalističkom prostoru.
U zadnje vrijeme su ponovo popularni vintage i retro elementi koji se provlače kroz komadni namještaj u interijeru. Jako volim pratiti trendove, zadnjih par godina dosta je popularan i ratan te upravo njega integriram u zadnjih par projekta.

Kako biste opisali svoj stil uređenja enterijera?

Moja vizija uređenja uvijek ovisi o tome gdje se interijer kojeg uređujem nalazi, i kakve su mu predispozicije. Nekad imam jednu viziju prostora, a kada dođem u prostor ponese me skroz neka druga vizija. Tako da je svaki moj prostor kojeg sam uredila do sada u drugom stilu, ali uvijek ima neki moj „mot“ koji se provlači kroz svih njih. U zadnje vrijeme ponajviše me zanima „topli minimalizam“ koji sa svojim neutralnim nijansama, čistim linijama i fleksibilnim namještajem daje ugodan i topao osjećaj. 

Možemo primjetiti da volite putovanja, shodno tome koliko Vam putovanja pomažu u Vašem biznisu i na koji način?

Da, na svom instagram profilu @allweekinteriors dijelim svoja putovanja koja uveliko utječu na moju inspiraciju. Kada god mogu, iskoristim priliku organizirati putovanje za sebe i obitelj. Mislim da putovanja omogućuju dizajnerima da budu u toku s najnovijim trendovima u svijetu dizajna interijera. Posjećivanje različitih hotela, dizajnerskih događaja i galerija diljem svijeta pruža uvid u najnovije stilove i tehnike. Kombinacijom ovih iskustava može se potaknuti kreativnost dizajnera te mu pomoći pri stvaranju šire vizije prostora inspirirane putovanjima.

Koji savjet biste dali početnicima koji žele da se bave istom oblašću kao i Vi?

Savjetovala bih da se početnici prvo školuju te da time steknu diplomu interior dizajnera. Angažmanom na društvenim platformama pojedinca može pokazati svoj stil i stvari koje ga inspiriraju. U konačnici važno je objavljivati za početak svoje školske radove, a potom i vlastite. Mislim da su društvene platforme nakon usmene preporuke najbolji način za pronalazak klijenata.  

Komentariši