You are currently viewing Saša Ročić: Dizajnirati enterijer ili projektovati je izazovno

Saša Ročić: Dizajnirati enterijer ili projektovati je izazovno

Izazovno je surađivati s raznim arhitektima i dizajnerima interijera zbog toga što je svaki od njih  drugačiji i jedinstven pa je samim time i projekt takav.

Dizajnirati enterijer ili projektovati je izazovno, i arhitekti i dizajneri se često nađu u dilemi kako to sve unaprijed vizualizirati klinjetu odnosno predočiti kako će to izgledati u finalnoj verziji. 3 D vizualizacija pomaže da klijent vidi kako će neki projekt izgledati na kraju, odnosno finalno,  i mnogo je važno znati to predstaviti kako bi na kraju klijent bio zadovoljan. U nastavku je intervju sa Sašom Ročićem koji radi 3D vizualizacije.

Intervju: Saša Ročić


Recite nam nešto o sebi?

Moje ime je Saša Ročić, rođen sam 10. svibnja 1984. godine u Zagrebu gdje sam završio osnovnu i srednju školu. Nakon srednje škole počeo sam raditi u projektnom uredu gdje sam se prvi puta susreo s 3D  vizualizacijom, u tom periodu sam upisao i privatnu školu za dizajn interijera „Calligaris“. Tijekom školovanja zanimanje prema 3D vizualizaciji je prevladalo tako da sam u tome smjeru nastavio  kao freelancer i zadržao se sve do danas. Kroz godine sam surađivao s raznim dizajnerima interijera pa mogu slobodno reći da sam do sada  radio na preko 300 projekta a 2022.g. sam odlučio napraviti korak naprijed i otvorio sam svoju  firmu MAK3D-DESIGN.

Šta je ono što tačno radite, objasnite nam malo detaljnije?

Na temelju detaljnog opisa dizajnera interijera ili arhitekta 3D vizualizacijom možemo dobiti  fotorealistične rendere(slike) budućeg stanja interijera ili eksterijera. Jedan od razloga zašto  dizajneri i arhitekti koriste usluge 3D vizualizacije je taj da mogu kvalitetno prezentirati projekt i  samim time svojim klijentima prenijeti što više informacija. 3D vizualizacija u profesionalnom vidu zahtjeva i profesionalne softverske programe.  U svom radu koristim nekoliko programa a to su 3ds Max, Corona Render, V-Ray, AutoCAD,  Photoshop, Lightroom i Illustrator. Projekt počinje kada me klijent kontaktira i dostavi sve potrebne  nacrte i detaljne opise samog projekta.  To uključuje AutoCAD nacrte; detaljan opis tlocrtnih dispozicija namještaja, rasvjete, podnih i  zidnih obloga te specifikacije materijala. Ukratko, proces same izrade vizualizacije prolazi kroz  nekoliko faza: modeliranje, teksturiranje, postavljanje rasvjete, renderiranje. Kao završnu fazu  koristim postprodukciju i ispostavljam finalne rendere.

Koliko je izazovno raditi 3d vizualizacije na osnovu onoga što dobijete od arhitekte? 

Izazovno je surađivati s raznim arhitektima i dizajnerima interijera zbog toga što je svaki od njih  drugačiji i jedinstven pa je samim time i projekt takav. Stilovi su različiti pa tako i pristup i priprema  projekta. Za mene, najvažniji je detaljan i kvalitetan opis projekta kako bih mogao maksimalno  prikazati ideju, uključiti sve detalje i poseban potpis arhitekta ili odnosno dizajnera.

Da li Vi možete uticati na krajnje idejno rješenje?

Ponekad se dogodi da početnu ideju nije moguće izvesti, jer nakon modeliranja prostora i  namještaja moguća su odstupanja u mjerama te ih je potrebno korigirati i prilagoditi.

Kako dolazite do klijenata i na koji način prezentirate svoj rad?

Imam nekoliko vjernih klijenata s kojima surađujem već dugi niz godina, a nove klijente stječem  isključivo preporukom jer je ona najbolja reklama. Prisutnost društvenih mreža ne mogu isključiti  pa tako i jednu od njih koristim kao dodatnu platformu za prezentiranje svog rada.

Najčešći izazovi s kojima se susrećete u radu?

Svaki projekt je novi izazov, izazova je uvijek mnogo ali sam ih s godinama iskustva naučio dobro  savladavati i svaki od njih mi je prilika za novo učenje. Jedan od izazova je i da konstantno  napredujem i svoje vještine dovedem do savršenstva. Rekao bih da je i jedan veliki izazov  suradnja s novim klijentima jer uvijek razmišljam kako će reagirati kada prvi puta vide svoj projekt.

Planovi za dalji razvoj poslovanja.

U planu su mi dodatna stručna usavršavanja kako bih bio u korak s tehnologijom i novim alatima i  programima. I dalje ću ulagati u opremu koju koristim u svom radu što se najviše odnosi na  tehniku i softverske programe.

Poruka čitateljima.

Budite profesionalni, uporni i precizni.

Komentariši