Pametne kuće i beskontaktna tehnologija postali su neizbrisivi dio dizajna interijera, s automatiziranim osvjetljenjem, pametnim jedinicama za grijanje i hlađenje i zvučnicima poput Alexa ili Google Home-a koji su postali glavni dio moderne kuće više srednje klase. Kako se neprestano objavljuju novi uređaji, navodimo neke od najpopularnijih kućnih tehnologija, zajedno sa savjetima kako ih uklopiti u eneterijer i pravilno odabrati.
Kao što pokazuje sve veća integracija u naš svakodnevni život, industrija pametnih domova neprestano je rasla od svog osmišljavanja. Kako industrija raste, a uređaji se šire, složenost organiziranja pametnih kuća počinje se komplikovati. Mnogi potencijalni korisnici se brinu zbog pouzdanosti i visokih troškova, dok drugi sumnjaju u sposobnost tehnologije da uopće poboljša kvalitetu života.
Savjeti u nastavku namijenjeni su za lakši odabir pametnih uređaja koji odgovaraju vašim potrebama. Istraživanje tržišta otkriva da su pametna rasvjeta, termostati i sigurnost među najtraženijim kućnim uređajima za vlasnike kuća. Svaka vrsta uređaja zahtijeva različita razmatranja kako bi se osiguralo da tačno ispunjava potrebe korisnika.
Pametna svjetla
Trenutno je ovaj proizvod najtraženiji sistem pametne kuće. Koristan je iz mnogih razloga, uključujući praktičnost, estetiku, sigurnost i uštedu energije. Pogodnost upravljanja svjetlima s jednog uređaja poput pametnog telefona sama je po sebi razumljiva. Ali estetska prednost uklanjanja prekidača za svjetlo ili sigurnosna opcija integrisanja rasvjete s alarmima i ostalim sigurnosnim sistemima manje su očite prednosti. U tu svrhu postoje tri različite kategorije pametnih rasvjetnih sistema: centralizirani, lokalni i hibridni.
Automatizovane roletne
Iako je kontrola umjetne rasvjete bitna, mora se uzeti u obzir i prirodna rasvjeta. Pametne roletne prikladne su i estetski ugodne oku, a mogu riješiti i konkretnije probleme kao što su nepristupačni ili teško dostupni prozori. U tipičnom prebivalištu, 45% do 75% roletni jednostavno se nikada ne pomakne djelomično zbog ovih problema. Automatizirane roletne rješavaju ovaj problem dopuštajući otvaranje ili zatvaranje roletni jednostavnim pritiskom na dugme.
Budući da su roletne povezane sa sistemom, kroisnici mogu zakazati otvaranje/zatvaranje, automatski otvarajući roletne ujutro i njihovo zatvaranje noću. Na raspolaganju je i niz različitih dizajna koji omogućuju da ovi uređaji odgovaraju estetici gotovo svakog doma. Dizajneri i vlasnici kuća mogu odlučiti integrisati ovu tehnologiju ako imaju teško dostupne prozore, ili ih jednostavno privlači dodatna pogodnost.
Kontrola temperature
Regulacija sobne temperature ili sistema za grijanje i hlađenje još je jedan aspekt kućne tehnologije koji pametni uređaji mogu transformirati radi praktičnosti i uštede energije. Pametni termostati mogu naučiti preferencije i automatski regulisati temperaturu na temelju lokacije korisnika u kući ili izvan nje. Oni koji su zabrinuti za uštedu energije ili koji imaju specifične temperaturne zahtjeve, svakako bi trebali razmisliti o ulaganju u pametni termostat. Za veću udobnost, poput mnogih drugih automatiziranih proizvoda, pametni zvučnici mogu ih pokrenuti.
Pametni zvučnici
Jedan od najboljih načina za objedinjavanje različitih sistema pametnih kuća je njihova integracija putem pametnog zvučnika. Ovaj uređaj može samostalno riješiti probleme fragmentiranih komunikacijskih protokola ili komplikovanih korisničkih sučelja. Pomoću aplikacije zvučnika vlasnici domova obično se mogu prijaviti na svaki od svojih računa i tako biti dostupni putem glasovnih naredbi. Tako, jednostavnim navođenjem zahtjeva, korisnici mogu prilagoditi svjetla, otvoriti roletne i promijeniti temperaturu u roku od nekoliko sekundi bez pomicanja.