You are currently viewing Martina Banožić: Priroda, teksture i druge obrade u enterijerima su mi stalna inspiracija

Martina Banožić: Priroda, teksture i druge obrade u enterijerima su mi stalna inspiracija

Bez obzira na profesiju, kretivnost gledajte kao dio svakodnevnice. To je najoblja terapija i nadmašuje svaki antiage tretman. 

Intervju: Martina Banožić, dizajner tekstila

Kada se radi o uređenju interijera, tekstil igra ključnu ulogu u stvaranju atmosfere, udobnosti i vizualne privlačnosti prostora. Dizajniranje tekstila za enterijer omogućava vam da dodate osobnost, stil i unikatnost svakom prostoru, bilo da se radi o domu, uredu ili javnom prostoru. Više u nastavku sa Martinom Banožić.

Recite nam nešto o sebi.

Ja sam Martina Banožić, imam 34 godine iako baka voli često spomenut da sam u 35-oj i od kad znam za sebe crtam i nikad mi nije padalo na pamet baviti se nečim drugim osim dizajnom. Nakon grafičke škole upisala sam TTF, smjer dizajn tekstila gdje sam se usmjerila na tehniku printa kao glavni medij u stvaranju suvremenog tekstila. Zanimale su me sve tehnike tiska, pogotovo sitotisak, litografija i općenito likovno oblikovanje površine bilo da su to tkanine, tapete, odjeća, dekori sve gdje se briše granica dizajna i umjetnosti. Prvi posao sam dobila u Croati kao dizajner tekstila, zatim sam tri godine radila za inozemne brendove kao dizajner tekstila koji su moje printeve prodavali vodećim brendovima na europskom tržištu, (Inditex, Reserved, Betty Barkley, Mango, Devered). Također sam ostvarila suradnje sa firmam koje se bave dizajnom i proizvodnjom tapeta. Oni su nudili moje dezene u svojim kolekcijama, i još se danas mogu pronaći na njihovim stranicama. To me je i inspiriralo da više zagrizem u svijet interijera i da stvar uzmem u svoje ruke i u potpunosti se odmaknem od titule freelancer-a. Što me je i dovelo do pokretanja vlastitog brenda u 2021.

Predstavite nam Vaš studio i ono što radite? 

Brend custom made tkanina i tapeta sam pokrenula 2021. kada sam predstavila kolekciju tekstila, a zatim stiže prva kolekciju tapeta koje su u potpunosti rađene po mjeri i kombinacija su digitalnog i klasičnog slikarstva, ilustracije i grafike. Od početka ove godine u ponudi imamo i slike na platnu, kojima se kao i tapetama može korigirati boja i dimenzija. Mislim da je to super alternativa za sve kojima se sviđaju naše tapete, tj dezeni ali nisu fanovi postavljanja tapeta. Na ovaj način mogu također podići svoj prostor. 


Otkud Vas u ovome poslu i otkud ljubav prema istom? 

Tijekom cijelog studiranja bilo koji oblik poduzetništva mi je bio prvi izbor, jer sam bila svjesna situacije u našoj zemlji i zastupljenosti kreativnih radnih mjesta na tržištu koja su često financijski podcijenjena. Nakon kratkog rada u domaćim firmama, i freelancanje za razne brendove u Europi i šire odlučila na taj korak. Bilo je vrijeme i bila sam psihički spremna za to. Za to me najbolje pripremilo surađivanje sa klijentima diljem svijeta, gdje sam imala priliku stvarati dezene za odjeću, interijere i tapete. To je također jedan oblik poduzetništva. Nisam imala fiksnu plaću i sve je ovisilo o meni i mojoj volji, i želji za uspjehom i upornosti. Jako me jako privlačila umjetnost još u razdoblju prije odabira fakulteta, i čak sam skoro upisala akademiju likovnih umjetnosti i dugo sam se dvoumila između grafike i dizajna. Ali kod mog odabira je prevladala upravo ta svestranost dizajna, koja se može svugdje uvući i dio naše svakodnevnice. Dizajn jednostavno živi sa nama, dok umjetnost je češće u galerijama. Tako da ni malo ne žalim što sam ipak završila studij dizajna tekstila na TTF-u.


Šta Vas inspiriše i na koji način dolaze ideje za uređenje? 

Inspiraciju pronalazim svugdje, ali doslovno svugdje. Priroda, teksture i druge obrade u interijerima su mi stalna inspiracija. Proces nastaje upravo sa tim nekim klikom u glavi, uvijek sa sobom nosim olovku i mali notes. Često su tu neuredne skice sa puno linija i teksta šta, kako. Moram sve zapisati šta mi padne napamet, inače ode to brzo. Uglavnom, kad se stvarno primim posla, nikad to ne ide po planu. I naučila sam ne forsirati to. Držim se glavne ideje koja je zapisana, ali detalja na kraju odu u sasvim drugom smjeru, što je u većini slučajeva i bolje. Bitan faktor koji ne smijem zanemarit u tom cijelom procesu je realizacija. Razmišljanje o ponašanju dezena na određenom materijali, vrsti tiska i općenitom finalnom izgledu gotovog proizvoda i kako će se ponašati u interijeru.

Na koji način dolazite do klijenata? 

Surađujemo sa velikim brojem dizajnera i arhitekata u hrvatskoj i regiji, a također imamo nekoliko ekskluzivnih zastupnika u Americi, Australiji, Italiji, Austriji, Mađarskoj tako da je to jedan od načina na koji dolazimo do zanimljivih suradnja i projekata. Ali sve više klijenata nam se obraća direktno, putem web stranice ili Instagrama, to su situacije gdje imamo osobi pristup prema klijentu i slušamo njihove želje i tražimo najbolje načine kako neke od naših proizvoda možemo uklopiti u prostor.

Koji stil uređenja Vam je najdraži? 

Ja osobno preferiram jednostavne interijere koji se izdvajaju posebnim i drugačijim detaljima. Sviđa mi se mediteranski stil uređenja, gdje ima puno drva, prirodnih materijala i tradicionalne obrade zidova i površina.

Šta biste poručili našim čitateljima?

Bez obzira na profesiju, da vide kreativnost kao dio svakodnevnice. Mislim da je to najbolja terapija i nadmašuje svaki antiage tretman. 

Komentariši