Marina Ouchi: Budite svoji-to je najbitnije. Nemojte pratiti trendove, nego sebe

Home tim otkrio je još jedan divan profil za uređenje doma. Predstavljamo vam Marinu Ouchi, zaljubljenicu u uređenje enterijera. Za sebe kaže da je od malena pratila proces uređenja. Predivne fotografije možete pronaći u nastavku ovog teksta.

Za početak recite nam više o sebi (u vidu kratke biografije)

Jako volim životinje, kubanske cigare i putovanja. Trenutno imam dvije mace, Muci & Buba, koje imaju baka servis catsittericu kada sam izvan HR. Posjetila sam brojne lokacije u više od 70 zemalja, a na mnoge se rado vraćam. Iran, Indija, Oman, Laos, Gruzija, Albanija, Japan, Turska, ima tamo nešto posebno u zraku, hrani, ljudima, predivna priroda, povijest, arhitektura, umjetnost, jednostavno zemlje su bile “love at 1st sight”. Veliki sam gurman, skupljam začine, čajeve i kavu iz cijeloga svijeta, u kojima mogu uživati kada se vratim nazad u Zagreb. Ne volim turističke restorane, već se radije izgubim među lokalnih ljudima jer oni znaju najbolje. Jedan od naj obroka ikada je bio doručak sa vozačima rikši u Kerali. Uživam u fotografiji, koja me opušta, i ne odvajam se od svog Pentaxa. Inle Lake u Mijanmaru je jedna od zadnje posjećenih magičnih lokacija, gdje sam izgubila pojam o vremenu ploveći uskim drvenim čamcem, bilježeći svaki djelić jezera, lokalnih ribara i odsjaja zalaska sunca. Fotografije su ispale kao ulje na platnu, prirodno fantastično bez filtera, toliko da me kontaktirao dragi prijatelj Camillo Remedios Jr., slikar sa Filipina, koji je replicirao jedan moj najdraži “frame” u sklopu svoje prve samostalne izložbe u galeriji na otoku Cebu. Naravno, odmah je prodana poznatom kolekcionaru jer posjeduje divan talent.

Recite nam odakle dolazi ljubav prema uređenju enterijera i eksterijera?

Od malena sam pratila u stopu djeda, koji je zaista znao sve napraviti, od zidanja, izrade namještaja, završnih radova, a imao je smisao i za arhitekturu, makar nije pohađao fakultet. Mene je sve to zaista fasciniralo i bila sam mu oduvijek mali pomoćni radnik. Kasnije sam išla u jezičnu gimnaziju, gdje smo učili brojne jezike, a volim i čitati, otkrivati nove stvari, no nekako sam isto kao i djed, multifunkcionalna. Na kraju sam završila na RIT i diplomirala ekonomiju, umjesto jezika koje zaista volim, zaljubila se u poduzetništvo i stvaranje novih ideja. Ali privatno volim samu ideju uređenja, od unutrašnjeg prostora do razvijanja vanjskog prostora. Zaista nema ničeg boljeg od intenzivnog mirisa zemlje, cvijeća i trave. Volim kopati, saditi, kreirati cvjetne gredice i povrtnjak. No kako sam trenutno u stanu, za to nemam prilike, osim na balkonu.

Na vašem profilu dijelite fotografije savršeno uređenog doma. Kako je krenula priča i upuštanje u dizajniranje i uređenje ?

Bila sam u posjetu Iranu 2016. godine, sve sam sama organizirala jer volim slobodu kretanja, a do tada nisam imala Instagram profil. Jednostavno mi se jako svidjela njihova fotografija, imaju brojne međunarodno priznate fotografe, izložbe, zaista poseban odnos prema subjektu. Sama fotografija je kao iz druge dimenzije, već jako dugo nisam svjedočila takvoj kvaliteti i autohtonosti. Tako da smo se povezali u neki Photo Community. I počela sam dijeliti fotografije iz svakodnevnog života, bila to putovanja ili drugi “frameovi” tipa doma, hrane, ljubimaca, zaista sve što me veseli. Također vodim Instagram stranice za fotografe iz cijeloga svijeta na teme uređenja doma, minimalističke fotografije i raznih umjetničkih djela. Bitan mi je dizajn, imam oko za detalje, a na Instagramu ima zaista bezbroj fantastičnih ideja, predivnih kreativnih ljudi, super uređenih domova i divnih fotografija. Uživam u otkrivanju novih fotografa, koji inspiriraju druge, to mi je bitno. Jer svi zajedno rastemo, razvijamo svoje ideje, unutar raznih foto grupa.

Koliko su važne sitnice i dekori prilikom uređenja?

Nekako težim minimalizamu, da je sve na crtu, na mjestu. Smetaju me sitnice, koje odskaču. No imam dvije zaigrane mačke i svaki dan se na veliko kuha, tako da je to ponekada nemoguća misija.

U kuhinji volim izričito funkcionalnost, velike korisne plohe, da se lako čisti, da su instalacije na mjestu, utičnice na mjestu, puno opcija osvijetljenja, i definitivno je potrebna smočnica u sklopu kuhinje za svu zimnicu i bezbrojne začine. Imam PVC prozore sa trostrukim staklom, izvrsno za izolaciju buke i održavanje temperature. Nisam baš tip za zavjese, ne volim peglati. U kuhinji nema baš nikakvih ukrasa, osim metalnog spremnika s turskom kavom jer je to prva stvar koju ugrabim ujutro. Nisam jutarnji tip i treba mi vremena da se razbudim. Sve je drugo sigurno pohranjeno, daleko od mene, u ormarićima. Volim crnu, sivu i bijelu boju za bazu. Na to se lako mogu dodati detalji, malo života, šarenila, umjetnih biljaka i friško posađenih začina u teglicama.

U dnevnom boravku Muci & Buba imaju razne grebalice od sisala i morske trave iz Njemačke. Imam par biljki, a volim divlje cvijeće, eukaliptus, paprat i orhideje. Kamin obučen u kamen povrh kojeg je ogledalo, bijeli masivni stol od kaljenoga stakla i sofa Himolla iz Bavarske tvornice sa 70 godišnjom tradicijom su mi definitivno najdraži u prostoriji, takozvani “statement” komadi, baza na koju se može lako dalje nadograđivati.

Stan ima “master bedroom” vezan na kupaonu s kadom i sobu za goste uz malu kupaonu s tuš kabinom. Te dodatno postoji još jedan toalet. Tako da su u kombinaciji 3 “kupaone” na 70 kvadrata stana. Pločice u kupaonama su sive na podu i bijele na zidu, sve je basic, bez ukrasa. Glavna soba iza kreveta ima tapetu sa bordurom. Namještaj je bijel, jednostavnih linija, jedina dekoracija je ogledalo iznad komode za posteljinu, na kojoj su papirnata lampa, koja me podsjeća na Japan, i manji ukrasi. Preferiram srebrno, kamen, drvo i staklo za ukrase, što jednostavnije i prirodnije.

Otkrijete nam neke trikove za savršeno uređenje doma?

Puno planiranja unaprijed. Staviti sve na papir i dogovoriti sve jasno s majstorima. Ako baza nije dobra, teško je išta urediti. Trik, definitivno manje je više. Neutralna baza i paleta boja, koje omogućuju razne nadogradnje. Slika ili ogledalo iznad kamina, sofe i komode podiže prostor. Sliku ne morate niti kupiti, sada se svagdje mogu nabaviti akrilne boje i slikarska platna, a YouTube ima bezbroj ideja za slikare početnike. Stavila bih koji “statement” komad namještaja, drugo sve neutralno, zaista ne mora biti skupo, par biljaka i koja slika. Slike stana, koje vidite, su baš ta osnovna baza, bez pretjeranih ukrasa, slikano odmah nakon opsežne renovacije stana. Druge fotografije možete pronaći na mom Instagram profilu @_marina_get_around_ .

Na šta je posebno potrebno obratiti pažnju prilikom uređenja?

Sve mora biti na svom mjestu. Recimo smeta me kada je utičnica iznad peći, mora biti iznad radne plohe jer se peć zagrijava. No ako se ne misli unaprijed, dogovori s električarom, stvari nisu na mjestu.

Volim puno lampi, opcija osvijetljenja. Recimo stropna svjetiljka, koja visi, treba biti iznad stola za objed, centrirana. Moja kuhinja je manja, formirana je u jednu ravnu liniju, i ima pomoćni stol za brze obroke. Uvijek je bolje da je ploča za kuhanje odvojena, po mogućnosti na otoku, jer nema ničeg goreg od dana kada trebam čistiti ulje sa okolnih ormarića. Zaista ne volim niti ulje niti peglanje. Napa sa karbonskim filterom je OK, ali za progresivnije kuhanje treba imati odvod zraka van jer karbonska napa eliminira mirise, no ne i paru koja uništava kuhinjske ormariće, bez obzira na otvorena balkonska vrata i prozore.

Volim velike prostrane sudopere i visoke pipe jer imam de Buyer velike željezne tave, koje se moraju dobro očetkati, ne smiju se prati u tekućem deterdžentu kako se ne bi uništile. No u kuhinji nije bilo mjesta za veliki sudoper, što mi jako fali, iako imam mašinu za pranje suđa.

Super je da su svi aparati ugradbeni jer je održavanje jednostavnije. Staklokeramička ili plinska ploča za kuhanje? Staklo se lakše održava s jastučićima od čelične vune i polira multifunkcionalnim krpama od microfibre. Sjaji se i mora se čistiti iza svakog kuhanja, super moderno izgleda. No kontrola promjene, jačine i stabilnosti temperature ne postoji. Preferiram plinsku ploču jer daje iznimno jaku vatru, koja se regulira u stvarnom vremenu. Steak, wok, i druga jela koja upravo to zahtjevaju, nemoguće  je napraviti bez plina. Nekako volim lagani okus ugljena i povrće koje je hrskavo. Tipično azijski. No za to treba odvod zraka, za što nemam mogućnosti. Neću ulaziti u druge prostorije, ima toga još podosta. Zaustavit ćemo se na kuhinji. Manje je više u dizajnu, ali ja baš oduvijek volim puno pisati.

Za kraj, imate li neku poruku za naše čitaoce?

Budite svoji. To je najbitnije. Nemojte pratiti trendove, već sebe, jer najbolje znate u kakvom ćete se prostoru osjećati kao doma, sretno i bezbrižno. Ja recimo nisam još uredila stan za Božić, držim se tradicije i bor stavljam na Badnjak. Iako sve te divne ideje na Instagramu, domovi drugih ljudi, uistinu potiču na buđenje blagdanskog duha. Ovo vrijeme postkorone istinski zahtjeva tu pozitivu, osjećaj nade, i smiraj Božićnih lampica. Mogla bih beskonačno totalno hipnotizirano gledati u njih. Već se vidim u skoroj budućnosti, u ruci čaša vrelog kuhanog domaćeg vina s zvjezdanim anisom, kardamonom, i štapićem cimeta iz grada Kochi (Indija, 5.000 godina stara tradicija izvoza začina). Stanom se širi miris blagdana. Muci & Buba na meni, a ja pokrivena njihovom nadražom rozom termo dekicom. Udobna sofa i Božićni filmovi na TVu. Lampice trepere na smreki. Raj na zemlji. Jedva čekam Božić. A vi?