Osoba koja ima umjeće stvaranja tapeta je arhitektinja boja, oblika i tekstura, koja kombinira svoju kreativnost i tehničko znanje kako bi stvorila prekrasne, funkcionalne i iznenađujuće tapete koje mogu oživjeti svaki prostor. Proces stvaranja tapeta započinje inspiracijom. U nastavku je intervju sa Josipom Maras, koja nam otkriva kako nastaju jedinstvene tapete.
Recite nam nesto o sebi.
Zovem se Josipa i zadnje svjećice na torti su bile brojevi 3 i 5 (tim redosljedom). Imam muža i dvoje djece. Slikarica sam u duši, grafički dizajner po obrazovanju, poduzetnica po zanimanju i horoskopu. Slikarsku karijeru počela sam još u osnovnoj školi te sam imala preko 10 samostalnih i grupnih izložbi. Završila sam Grafički Fakultet u Zagrebu u roku. Ne zato što sam bila odličan student, već što mi je tata tada provodio svoju obrazovnu reformu prijetnjama da će mi kupit ovce ako ne budemo učile. Unatoč sve većoj popularnosti čuvanju ovaca, ja danas ne žalim što sam učila. Radila sam kao grafički dizajner u Sancta Domenici. Prije 10 godina pokrenula sam svoju prvu liniju ilustracija pod nazivom Marastracije i to me uvelo u svijet digitalnog slikarstva i interijera. U poduzetništvu sam od 2015.godine. Danas se bavim dizajnom i proizvodnjom zidnih tapeta. Studijo vodeći izvoznik tapeta sa hrvatskim potpisom. Dobitnica sam nagrade Međunarodnog forma Perspektive “Stvaratelji za stoljeća” za Razvoj ideja i inovacija u poduzetništvu u srednjoj i jugoistočnoj Europi za 2020 godinu.
2021. godine osvajam Archiproducts design award za tapetu Maslink u Milanu. 2022 istu nagradu ostavaja tapeta Marmorni cvijet također u Milanu, dok 2023.godine u Frankfurtu osvajam German Design Award special za Mramorni cvijet.
Kada ste odlucili da se bavite ovom vrstom dizajna?
Sve je krenulo prije nekih 30-ak godina, kada sam kao dijete koje još ne ide u školu i ne zna čitati jako puno vremena provodila crtajući. Obožavala sam crtat, to mi je bilo najdraži način igre. Duboko u meni je ostao urezan osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva dok bi satima nešto crtkarala. Moj dedo Martin, osim što je bio sjajan u ulozi djeda, s vremenom se pokazalo da je poprilično dobru ulogu odigrao i kao motivacijski trener. Tako sam kroz cijeli život taj hobi držala vrlo blizu svakodnevnici i bez obzira na obaveze, uvijek sam mu nalazila mjesta. Organizirala sam izložbe u srednjoj školi, na faksu, pa čak i za vrijeme prvog posla. Ta želja da pokažem što mi je stavljeno na dušu me dovela do ilustracija pod pod nazivom „Mrastracije“ 2013. godine, kada otvaram obrt. Ilustarcije su bile ta spona između slikarstva i tapeta. One su me uvele u svijet interijera gdje se rodila ideja za tapetama. Na jesen slavimo 5. rođendan tapeta. Kao da je 100 života prošlo u tih 5 godina.
Otkuda ljubav prema ovoj profesiji?
Kažu da su dva dana najvažnija u svakom životu. Dan kad se rodiš i Dan kad shvatiš zašto. Ja imam sreću pa sam vrlo rano osvijestila sebi koja je moja supermoć i što ja to trebam raditi na ovoj planeti. Još u najranijoj fazi djetinjstva sam otkrila da najviše uživam dok crtam…
Dizajn uvijek zahtjeva kreativnost, kako dolazite do ideja za dizajniranje?
Doslovno sve ovo sebe promatram kroz prizmu eventualne inspiracije, na sve na oko jednostavne stvari gledam zoomirano kroz teksture, pojedine motive apstrahiram u glavi. Na kraju moja glava ispadne jedan osrednji bosanski lonac motiva i inspiracije. Onda kada krene realizacija, najteži dio posla je tu istu glavu držat usmjerenu na jedan fokus, jer mi konstanto dolazi želja da samo otvaram nove datoteke i krećem crtati nešto drugo. Tu se javlja racio koji koliko toliko drži te misli pod kontrolom kako bi ipak, bar nešto od svega toga postalo dio naših prostora.
Na koji način dolazite do materijala i na koji način to funkcioniše?
Materijale za izradu nabavljamo iz tvornica u Europi. Materijali za izradu tapeta prolaze vrlo složene provjere prije nego ih pustimo u našu ponudu.
Da li stil enterijera odredjuje vrstu i dizajn tapete koju ćete predložiti klijentu ili to funkcioniše na drugi način?
Apsloutno! Stil interijera je usko vezan uz odabir tapete. Kao što je odabir obuće vezan za odabir odjeće. Nama uglavnom dolaze klijenti koji su već definirali što žele sa svojim arhitektima i dizajnerima, pa je tu manje dilema. No ukoliko nam dođu bez ideja što im treba, a imaju želju, tu mi rado uskače sa svojim prijedlozima i sugestijama.
Kako dolazite do klijenata, i da li su klijenti prezhtjevni?
Na svakog klijenta stvarno gledam sa jednakim poštovanjem i zahvalnošću. Bilo da je kupio 1 m2, 100, 1000 ili jednostavno za nas izdvojio lijepu riječ. Svi oni su bili vjetar koji mi je konstantno uperen u leđa. Šaljem im svima još jedno veliko hvala. Al neki projekti su se baš pobrinuli da ostanu u rubrici “pamtit ću do Alzheimera“. Jedan od njih je svakako projekt kojeg smo radili za Njemačku firmu. Tu smo zajedno s timom arhitekata crtali tapete s motivima građevina smještenih u Essenu i Düsseldorfu u stilu grafitne scene tog podneblja. Zatim smo od slika svih zaposlenika morali napraviti Mincrafte. Jedan od zadatka bio je i nacrtati prve vlasnike tog poslovnog carstva prema uzoru na sliku iz 1920. na jedan poprilično šašav i suvremen način. To su stvari koje uopće nisu predmet moje inspiracije, ali takvi zadaci su tu da nas natjeraju da iskoračimo iz komfort zone i da putem steknemo znanja, vještine i iskustva koja će nam poslije trebati. Jedna od tapeta koja mi je značajno obilježila karijeru je Maslink koji je nastao upravo na taj način. Slušanje klijentovih želja i vlastita ambicija su čudesan alat, samo trebamo izvježbati strpljenje i izdržljivost kako bi kreativni proces dosegao potrebno vrijeme fermentacije. Do klijenata dolazimo kontinuriranim i predanim radom te vrlo jasnim ciljevima.
Imate li planove za dalji rad?
Ljeto još nije ni počelo, a mene već trema hvata kad pomislim na jesen. Jako puno velikih stvari jer pred nama. Nakon povratka sa mora, Studijo se seli u svoj novi prostor koji će ujedinit showroom, urede i proizvodnju u jednu predivnu cjelinu na atraktivnoj lokaciji u Zagrebu. Čekaju nas tri velika sajma, zapošljavanje i uhodavanje novih članova, jedno prekooceansko predstavljanje i još hrpu projekata za realizaciju.
Šta biste poručili našim čitateljima.
Da nema te tapete ili komada namještaja koji može nadomjestit toplinu doma. Želim im puno zdravlja i osobnog zadovoljstva. Iz tih izvora teče sva ljepota života, pa se to u nekim fazama prelije i na naše životne prostore. Nije bad ako vam život prođe sa praznim zidovima, pazite da je duša puna.