You are currently viewing Glamur u K-districtu

Glamur u K-districtu

Renoviranje novoizgrađenog stana u renomiranom kompleksu K-district-a, gdje rušimo zidove i kupatila, mijenjamo vodovodnu, elektro-tehničku i mašinsku infrastrukturu, a trudimo se da ipak zadržimo parket koji nam je jedini bio odgovarajući? Ludost, ali DA!

Piše: mast.ing.arh. Tamara Grujić

Naziv projekta: Glamur u K-districtu

Lokacija: Beograd, Srbija

Godina projektovanja i izgradnje: 2023 – 2024

Autor i projektant enterijera: mast.ing.arh Tamara Grujić

Fotografije: Aleksandra Đipanov

Biografija: Tamara Grujić završila je osnovne studije Arhitekture na Fakultetu tehničkih nauka 2018. godine, nakon čega je dobila stipendiju Fondacije Dr Zoran Đinđić i stručno usavršavanje u oblasti projektovanja nastavlja u Nemačkoj radeći praksu u jednom od najpoznatijih biroa “Heinle, Wischer und Partner”. Tokom pandemije covid-a vraća se u Srbiju i sasvim slučajno upušta se u projektovanje enterijera jednog stana, bez namere da se dalje bavi ovom granom arhitekture. Nakon realizacije tog projekta, a na nagovor prijatelja i porodice, upušta se u svet projektovanja enterijera bez ijednog dana radnog dana iskustva u ovoj oblasti i velikom brzinom samostalno savladava sve izazove ovog posla, učeći na sopstvenim iskustvima i greškama. Konstantno se usavršava i upoznaje tehnologiju materijala, njihovu mogućnost obrade i izvođenja kroz svoje projekte ali i poznanstva i kontakte sa kolegama i saradnicima. Projektovanje bazira prvenstveno na inženjerskom pristupu svakom enterijerskom prostoru, jer veruje da nijedan enterijer ne može biti lep ukoliko nije funkcionalan i pre svega koristan. Ipak, njena kreativnost ostaje glavni motiv u oblikovanju prostora i često ogleda u vidu unikatnih komada nameštaja ili prostornih formi koji ne postoje nigde drugde da se kupe. Od ideje i početne skice pa sve do mukotrpne realizacije ostaje dosledna svom inicijalnom dizajnu, pronalazeći načine da realizuje sve što zamisli.

Planiranje projekta: Renoviranje novoizgrađenog stana u renomiranom kompleksu K-district-a, gde rušimo zidove i kupatila, menjamo vodovodnu, elektro-tehničku i mašinsku infrastrukturu, a trudimo se da ipak zadržimo parket koji nam je jedini bio odgovarajuć? Ludost, ali DA! S obzirom da su uslovi gradnje bili takvi da su stanovi morali biti predati u izvornom stanju odobrenog projekta za građevinsku dozvolu, nije nam bilo dozvoljeno da vršimo bilo kakvu intervenciju tokom same gradnje, tako da smo morali da sačekamo sam finiš i predaju ključeva da ovom prostoru omogućimo pun potencijal funkcionalnog iskorišćenja svih 75 m2. Klijenti su izrazili želju da od dve mikro spavaće sobe u kojima nije adekvatno mogao da stane ni krevet, osmislim jednu prostranu master spavaću sobu sa sopstvenim kupatilom i walk-in closet-om koji je danas nezaostavna zona svakog luksuznog stana. Akcenat je takođe bio na potrebi za povezivanjem dnevne i kuhinjske zone, zbog želje okupljanja i druženja za šankom. Prilikom projektovanja i oblikovanja prostora zajedno sa definisanjem materijala i atmosfere, imala sam puno poverenje klijenata i slobodu da osmislim jedinstvene komade nameštaja koji do sad nisu viđeni i koji bi se izrađivali po mojim nacrtima specijalno za njih.

Zanimljivo je napomenuti da su u ovom stanu samo stolice kupljene, a da je sav ostali komadni nameštaj izrađivan po nacrtu, a neki čak i više puta, kako bi finalni proizvod izgledao kao iz salona. Potrudila sam se da u svakoj zoni dominira po jedan customized element – pa je tako u dnevnoj sobi akcenat stavljen na klub stočiće neobične forme sa kombinacijom dva bezvremenska materijala – staklo i metal. Bronza staklo i ogledalo kao lajtmotiv se pružaju kroz čitav stan, doprinoseći prostranom, glamuroznom efektu, a svoj vrhunac dostiže u neobičnom unikatnom obliku postolja za trpezarijski sto od čije realizacije nisam odustala bez obzira na zahtevnost u preciznosti njegove izrade. Takođe, smela kombinacija dva jaka mermerna dezena keramike u velikoj meri je “oslobodila” mali kuhinjski prostor i doprinela skulpturalnosti celine trpezarijskog i šank stola.

Kao i u svakom mom projektu, posebnu pažnju poklanjam rasveti kao ključnom faktoru postizanja željene atmosfere, pa su tako rasvetna tela pažljivo pozicionirana da kroz brojne šeme paljenja omogućavaju bezbroj različitih scenarija u prostoru. Indirektni led line-ovi doprinose osećaju udobnosti i prijatnosti, a koncept modela odabrane rasvete sastavni je deo identiteta ovog prostora čak i bez upaljenog svetla. Osim toga, suptilna rasveta skrivena u svakoj celini ugradnog nameštaja ističe njihovu horizontalnost ili vertikalnost, doprinoseći celokupnom ambijentu.

Ipak, najveću transformaciju definitivno su pretrpela kupatila – gde smo postojeću keramiku zamenili upadljivim dezenima velikih formata, a doslednost se ogleda i na unutrašnjim krilima vrata – koja su takođe obložena keramikom. Preovlađujući zlatni detalji poput tuš i baterija za umivaonik harmonično korespondiraju sa nadgradnim umivaonicima od naravno – stakla u bronza tonu, italijanskog dizajnera Antonio Lupi.

 

Moć preobražaja jednog novog i još novijeg kupatila najbolje se sagledava u priloženim fotografijama, a posebnu zahvalnost dugujem brojnim saradnicima koji su ovaj projekat shvatili kao ostvarenje svih mojih snova, koji su sa mnom danonoćno predano radili na oživljavanju ovog prostora i koji su se lavovski potrudili da svaki detalj izvedu baš onako kao što sam zamislila. Zadovoljstvo je imati klijente koji vam bezuslovno veruju, a prava sreća da uz to pronađete i “vilenjake” koji će sa vama da se upuste u svet mogućeg.

Komentariši