Uređenje enterijera se vrti i vraća kao neistrošna tema, baš kao i sam koncept stanovanja koji iz godine u godinu dopunjuje svoju definiciju.
Piše: Slađana Grumić, ma arhitekture
Dom je ogledalo čovjekove duše. Osim porodice koja ga definiše, bitan je i njegov „fizički (objektivni)“ status kao kuće sa formom, funkcijom, položajem na terenu, eksterijerom i enterijerom. Uređenje enterijera se vrti i vraća kao neistrošna tema, baš kao i sam koncept stanovanja koji iz godine u godinu dopunjuje svoju definiciju. Stanovanje kao tema, osim što je izazovno za arhitekte i njihova istraživanja, isto tako je bitno i za investitora koji ulaže, jer tako stvara svoj lični pečat. Kreirao prostor sam ili pomoću arhitekte cilj je ostariti funkcionalan, komforno i estetski ugodan prostor pogodan za život po mjeri. U ovom slučaju zadovoljsto je obostrano. Arhitekta i inženjer informatike, koji kroje „naš“ dom po mjeri.
Živeći u stanu nekoliko godina, suprug i ja smo primjetili da to nismo mi – da nas taj prostor ograničava i da život u stambenom kolektivu nije za nas. Razlog je vjerovatno što smo oboje odrasli u kućama i da je ta doza komfora nešto što nam više odgovara, pogotovo zbog vanjskog okruženja. Njegove i moje želje dovele su do krajnjeg rezultata, a to je prizemnica, okružena prirodom i sa svim sadržajima potrebnim za život sa dvoje male djece. Kuća sa unutrašnjim prostorom od 220 kvadrata sadrži dnevnu zonu: kuhinja, trpezarija i tv zona, četiri sobe u spavaćoj zoni (spavaća roditeljska, dvije dječije i soba za goste), kupatilo, toalet, vešeraj, veći hodnik, ostava i garaža sa kotlovnicom). Većina prijatelja koja nas je posjetila, rekli su da nam je prostor kao iz časopisa i odatle sva ideja za ovaj tekst.
Svjetlije boje za obloge i namještaj koji je u kontrastu
U našem slučaju uređenja kuće birane su svjetlije boje za obloge i namještaj koji je u kontrastu. Podno grijanje je omogućilo postavljanje keramike kao podne obloge i to je za sve površine izabrana ista vrsta i nijansa. To dodatno daje utisak većeg prostora, baš kao i svjetlije boje zidova. Ukoliko izaberemo neutralne tonove za najveće površine, lako se igramo i slažemo manje detalje – bilo rješenje monohromatsko ili kontrasno. U našem slučaju prvi uslov je bio da sjedeća garnitura bude u tamnijoj varijanti i materijla sa visoko otpornim svojstvima, iako za dom iz časopisa više odgovaraju i aktuelnije su svjetle nijanse, monohromatska rješenja i boho stil. Ovde je funkcija pobjedila estetiku, upravo zbog lakšeg održavanja. Dnevna zona otvorenog tipa omogućuje obavljenje više poslova istovremeno, a akcenat je na objedovanju. Stol je većih dimenzija, i akcentuje cijeli prostor. Što manje sitnih detalja i akcentovanje na većim potrebno je za sticanje jednostavnijeg i funcionalnijeg prostora, a boja i „gold touch“ daju dodatnu eleganciju. Veći broj elemenata za odlaganje je zatvorenog tipa što omogućuje diskretnije skladištenje svih potrepština. Kuhinja na „L“ sa ostrvom je svijetlo sive boje sa gravurom i drvenim dekorom čija boja se ponavlja kroz ostalu drvenu galanteriju.
Dodatna doza zelenila oplemenjuje prostor i stvara povezanost sa prirodom, ali u ovom slučaju zelenila nije mnogo, jer sam pogled (veliki klizni prozori koji se uvlače u gipsani zid) i otvorenost prema prirodi je dovoljan za koncept „oprirodnjavanja prostora“.
Spavaća soba, sadrži više dekorativnih detalja, s obzirom na to da može „pod ključ“. Tako je u njoj smješteno ogledalo i police sa dekoracijom koja prati stil i boju dnevne zone. Ova zona nam omogućava postavljanje ugradnog plakara sa otorenim policima kako bi se razbila monotonija drvene galanterije i postavili detalji koji mogu biti izloženi.
Kupatilo je još jedna izazona zona, koja takođe zahtjeva svoj komfor i funkcionalnost u istom smislu. Izolovanost kuće od urbane zone i okruženost prirodom omogućava da i ova zona bude otvorenija za razliku od tipskog. Centrirana samostojeća kada sa zlatnom baterijom daje retro notu prostoru, a tuš sa podnom nivelacijom i odvojenim zidom pruza lakšu funkcionalnost. Zlatne baterije i detalji su u skladu sa ostalim estetskim konceptom kuće, a bijele sanitarije jednostavnog karaktera omogućuju svedeniju kombinaciju sa pločicama i detaljima.
Pametno stanovanje
Ukoliko bi se vratili na prvi dio teksta i sam koncept stanovanja možemo se nadovezati na temu „pametnog stanovanja“ što predstavlja savremene inovacije i u ovom kontekstu. Ubrzan način života, mobilno društvo, pametne aplikacije, programi za praćenje i rad tehnologija postaju i sastavni dio ove kuće. To može doprinjeti lakšem funkcionisanju prostora i takođe predstavlja karakter vlasnika i njihove želje. Dok sam ja kao arhitekta zadužena za formu,funkciju i estetiku, suprug je imao želju uvesti pametne tehnolgije i time omogućiti nove funkcije u svakodnevnoj životnoj cirkulaciji i aktivnostima. Otvaranje vrata i roletni na daljinu, senzori i govorne aplikacije za otvaranje i zatvaranje, upravljanje led rasvjetom, kućnom bijelom tehnikom, sistemom grijanja i hlađenja, itd. je nešto što se provlači kroz cijeli objekat. Za oko nevidljivo, ali itekako interesantno.
O kući bi se moglo još dosta toga napisati, ali za naslovnu temu je jedna zaokružena cjelina gdje se vidi osnovni koncept i elementi koji karakterišu unutrašnjost objekta. Iako je enterijer završen, slijedi nam uređenje eksterijera i partera. Plan je napraviti veliku terasu na jugoistočnoj strani sa pergolom za zaštitu od prevelike insolacije i pločnike do ekonomske zone kuće, ali nadamo se da će to biti zanimljiv prostor i tema sama za sebe.