You are currently viewing Deset savjeta za savršeno uređeni dom

Deset savjeta za savršeno uređeni dom

Piše: Tanja Malenović

U vremenu u kojem nam je sve dostupno, u kojem živimo nikad brže, radimo nikad više i čini se vremena imamo nikad manje, pravi je izazov pronaći svoj kutak i svoju oazu ličnog mira. Često preopterećeni svakodnevicom zaboravljamo na ono što je jedino važno- imati kome i imati gde, kao i imati jedno parče vlastitog neba, vlastitog prostora u kojem se važimo samo mi, oni koje volimo i ono što volimo. Ta naša vlastita carstva iz kojih svakog jutra idemo i kojima se svakog popodneva ili večeri vraćamo, trpe naš manjak vremena, odlaganja i improvizovanja i tako sve dok u njima ne postanemo stranci. A onda je već kasno jer i u domu, kao i u privatnom životu, najviše sapliće ono što ste gurnuli u stranu, odložili za kasnije i sakrili od pogleda. Zato vam donosim deset saveta kako da vaši domovi budu vaša carstva, a vi na vladarskom tronu i u punom sjaju.

  1. Planovi

Imati plan za sve pa i za životni prostor je jako važno. Pre kupovine i biranja nekretnine vodite računa koliko sve u vezi budućeg doma odgovara vašim navikama i životnom stilu, a ukoliko već imate vaše carstvo kako ćete ga prilagoditi sebi i svojim potrebama. Da, tačno je da domovi služe nama, a ne mi njima, ali nije samo poenta da sve bude instant i na dohvat ruke. Nekada nešto treba da prija i našem oku, ma koliko se drugima činilo nepraktično. Zarad takvog uživanja možda je bolje pomučiti se malo i voditi računa da vam ona prelepa vaza ne završi na podu jer uživati se može i u pogledu, a ne samo sirovom korišćenju prostora i predmeta u njemu. Kao i za sve, ključ je balans i kompromis- nešto nam služi svrsi, a nešto oku i duši.

  1. Stil

Ukoliko niste sigurni koji stil je idealan kao izbor za vaš dom pokušajte da se na internetu, novinama, literaturi informišete o stilovima. Nikada ništa ne prepuštajte slučaju vodeći se onim „ti ćeš da mi kažeš ide li crveno i plavo“, „nije to neka nauka“ i sličnim floskulama jer verujte ako samo malo zagrebete po toj oblasti shvatićete da jeste nauka i te kakva- veoma stara, veoma potrebna i cenjena posebno u vremenu u kojem živimo. U izobilju stilova, mogućnosti koje oni daju i kombinovanju, svakako ćete pronaći i onaj kojem ćete dati vlastiti pečat. Ukoliko vam mogućnosti dozvole konsultujte stručnjake- arhitekte i dizajnere enterijera, a ukoliko ne sa obiljem informacija koje su dostupne lako ćete i sami pronaći ono što je za vas najbolje. Najbitnije je imati izbor.

  1. Uređenje

Kada ste odabrali svoj prostor, načelno i stil koji vam se dopada, prelazite na uređenje. Najčešće se počinje od onih velikih celina- zidova, podova, važnih prostornih celina. Tu bi generalno trebalo da važi samo jedno pravilo- nemojte grešiti u onome što se teško da ispraviti. Jeste 21. vek, i jeste da sve može, ali kasnije će vas sve puno, puno koštati. Recimo da uređujete dnevnu sobu. Pogrešili ste u odabiru stočića koji se u radnji učinio savršenim, ali kada ste ga stavili ispred troseda i fotelja u svom prostoru nije baš tako. U redu je, kupićete drugi, prekrečićete boju zidova, ali zato će biti i te kako posla ako rešite da sve podove podignete i radite iznova jer boja nije odgovarajuća, pločice su previše hladne, a parketi preteški za održavanje. Informišite se na vreme i oko svega jer će vas svaka naknadna pamet oko izmene nekih velikih stavki u enterijeru skupo koštati. Nemojte od početka misliti o jastučnicama, vazicama i čašama- ma koliko bilo slatko, ima precih stvari u uređenju prostora, onih kod kojih greške ne bi smelo biti. Lako će se promeniti i lavabo, ali šta ako sa pločicama u kupatilu promašite. Ili ako shvatite da cela kuhinja treba da bude drap, a ne bela. Zato vodite računa o onome sto već u samom startu puno košta. U uređenju idemo isključivo korak po korak.

  1. Nameštaj- i razmeštaj

Pokušajte da pri izboru nameštaja birate komade koji su ujedno i praktični i lepi, vodeći se time da je to ono što ćete svakodnevno najviše koristiti i vi i svi u vašem domu. Opet je bolje krenuti od krupnijih komada pa prema manjima. Ne uklapajte garnituru prema stočićima, već obrnuto- ukoliko ste izabrali idealnu garnituru, dopunjujte je komadima oko nje- side stočićima, stočićem za dnevnu sobu itd. Jako je važno imati u vidu mere i potrebe vašeg prostora. Neki komadi, ma koliko nam se činili lepim, jednostavno nisu za naš dom, ni po dimenziji ni po svrsi- šta će vam ogromna sofa-fotelja ako vam zauzme ceo kut dnevne sobe, a znate da niste tip koji će se subotom popodne ušuškati uz knjigu na njoj. Vodite računa da najkrupniji komadi nameštaja budu baš u bojama koje volite i koje će ići uz vaše zidove i podove jer je to ono što će (kada sve bude na svom mestu) najviše upadati u oči.

  1. Detalji- jednako vazni

Iako se od početka (agencija, gradilište, majstori, crteži) čini da se dovde nikada neće doći, ipak stigne i mnogima taj omiljeni deo. Opet pokušajte da sve deko-elemente u enterijeru razvrstate u veće i manje i opet počnete sa većima. Pažljivo birajte rasvetu- prvo plafonsku, zatim zidnu pa tek onda stone i podne lampe.  Birajte najpre tepihe, zavese, draperije, a zatim pređite na jastučnice, prekrivače, korpe i sl. Tamo gde je „puno svega“ zamka je da upadnete u puno boja. Umesto toga da preterano šarate i na kraju dobijete efekat da je sve lepo pojedinačno, ali nikako zajedno, držite se onoga što je provereno. Dimenziju tepiha kao i kolorit uskladite sa dimenzijama i  bojama prostora, a zavese neka budu što jednostavnije da biste mogućnost greške sveli na minimum. Klasična bela zavesa, bez šara, lagana i prozirna ići će svršeno uz draperije čiju će šaru ili boju prostor moći da iznese. Ali ako šaru imate i na zavesi, i na draperijama, i na tepihu, ma koliko sve pojedinačno bilo lepo u prostoru će samo biti kontra-efekat. U ovoj fazi uređenja, kao i u modnoj industriji često važi ono „manje je više“. Nekada nam je sve lepo i sve bismo za sebe ili na sebe, ali ne biva i minđuše, i narukvica, i prsten, i sat, i šnala… Kada se pogledate u ogledalo skinite samo jednu stvar od tih i videćete koliko je efekat bolji. Isto je i sa prostorom.

  1. Sitnice- najvažnije

Uvek i zauvek sve je u sitnicama i uparavo sitnice i detalji napraviće razliku. Sitnice će vam popraviti raspoloženje, a dati jedinstven pečat i šarm vašem prostoru. Ništa vas neće usrećiti kao pogled na savršeno odabranu lampu, ušuškavanje u mekano ćebence, omiljena šolja na stolu. Toliko malo je potrebno da sve na trenutak deluje lepše i udobnije. Nekada nismo ni svesni koliko upravo sitnice i detalji menjaju naš životni prostor, a najjeftinije je upravo njih zameniti. Dekoraciju birajte prema sezonama i tako je i postavljajte i raspoređujte. Uvek imajte spremne kutije za odlaganje onoga čemu je prošla sezona. Sa četiri godišnja doba dobijaćete i četiri različita prostora i to je potpuno magično. Pokušajte da u skladu sa godišnjim dobima menjate i teksture  tipa jastučnica, prekrivača, posteljina. Bićete iznenađeni kada vidite šta nekoliko jastučnica moze napraviti od vašeg prostora, a kamo li neki krupniji dekor.

  1. Dajte prostoru da diše

Ma koliko nam momenti o kojima smo u prethodna dva poglavlja pisali bili dragi i oku i srcu, nemojte pretrpavati prostor. To je još jedna zamka u koju često upadamo. Izbor svega, a posebno dekoracije je veliki i pravo je čudo odeleti svemu što se nudi. Pokušajte da kupujete manje ishitreno, da kupovine budu planske i da uzimate samo ono što vam zaista treba. Nekada je bolje jedan komad platiti više, a da on ima svoj smisao i estetski pečat u prostoru, nego da imate brdo svega što vam se dopada, a što na kraju završi po ćoškovima, policama i fiokama dok i njih ne napunimo nepotrebnim stvarima. Manje je nekada zaista više, a prostoru je kao i nama potrebno vazduha. Tu je Nova godina, Vaskrs, praznici kojima se radujemo i dekor koji obožavamo.  Koliko puta vam se desilo da imate utisak da vam prostor „prodiše“ kada završite sa praznovanjem i posklanjate ukrase. To je ono što bismo trebali imati na umu cele godine i čim se učini da je preterano, sklanja se…do daljnjeg.

  1. Red

Red svuda- red u mislima, red u rečenici, red u govoru, pisanju, red u domu. I samo kada je u vama red i vaši domovi će biti takvi. Pre bilo čega važno je održavati uređenost doma. Zaista, možda sve može i ne mora, osim jednog…a to je da uvek bude čisto. I to je takođe nešto što je izazov, posebno u višečlanim porodicama, sa malom decom, u velikim domovima, ali nije nemoguće. Iziskivaće mnogo napora, mnogo vremena i truda, ali će rezultat uživanja u mirisu čiste kuće biti nemerljiv. Takođe, ma koliko i vaza i cveće u njoj bili divni, na prašnjavom stolu ona će biti kao da stoji na ulici. Nemojte zapostavljati vaše domove. Pružite im pažnju (i negu) koju zaslužuju i oni i vi u njima. Organizujte svoje vreme, ukoliko ste u mogućnosti angažujte pomoć, ukoliko ne održavajte vaš prostor sami, samo nikako i nikada ne dozvolite da se zapusti i da se u njemu odomaći nered. Naš dom je slika nas samih i valja se povremeno podsećati toga.

  1. Priroda u domu

Unesite sa svim što možete i deo prirode u dom. Pokušajte da se u vašem enterijeru pojavi drvo, da vam dekoracija često bude neka sitnica iz prirode (grana, šiarke, lišće), da u domu uvek imate prirodnog cveća ili ako je već veštačko da zaista deluje kvalitetno i „kao prirodno“. Ono što svakoj prostoriji može dati život jeste zelenilo. Pustite mašti na volju i kombinujte biljke u stanu, pazite ih i negujte, a vratiće vam stostruko. U odabiru saksija vodite računa da se držite jednog pravca- neka sve budu keramičke, ili sve  pletene, ali nikako ne držite različite materijale saksija i različite biljke u njima jedne do drugih. Ukoliko prostor dozvoljava, a ljubitelj ste cveća možete praviti i mini zelene oaze i grupisati biljke u određene prostore. Terase i dvorišta su idealna za to- uopšte eksterijer je koliko i enterijer važan jer samo zajedno i kao skladna celina dom čine idealnim mestom za život.

  1. „Novcem možeš kupiti kuću, ali ne i dom“

Jeste li razmisljali nekada o tome šta čini razliku izmedju kuće/stana i doma? Ako se i dalje pitate, pročitajte sve još jednom od početka. Vaš dom ste vi, oni koji sa vama žive i oni za koje živite. Ništa se sa tom srećom ne može meriti niti joj postoji ravna. Tako je tretirajte, tako se prema njoj i ophodite. Nijedno vreme koje potrošite na vaš dom, na njegovo uređenje kao i na one koji u njemu žive, neće biti uzalud bačeno, naprotiv- oblikovaće vas kao ličnost i dati podsticaj da se onome što vredi jos više posvetite.

 

Tanja Malenović, autor teksta

 

 

 

Komentariši