Kada su se prije dvije godine počele baviti ručnim vezom, bilo im je teško pronaći druge mlade osobe koje se bave istim poslom. Danas je situacija nešto drugačija, sve je veći žena koje se odlučuju baviti ovim poslom.
Iza profila Đerđef seke stoje dvije prijateljice i sestre, Lejla Emšo i Emina Nuhić Ramić. Odrastajući i provodeći mladost zajedno, uživale su u pronalaženju zajedničkih aktivnosti kojima se mogu baviti, pa su tako zajedno ušle i u svijet ručnog veza. Obje su završile bachelor studije, a trenutno su na master programima, Lejla engleskog jezika, a Emina ekologije. Zaposlene su i ujedno rade na razvoju malog biznisa.
”Bavimo se ručnim vezom na platnu, jednom od brojnih tradicionalnih tehnika ručnog rada karakterističnih za naše prostore. Ručni vez je tehnika koja zahtijeva dosta pažnje i preciznosti, ali i oduzima dosta vremena”, počinju svoju priče prijateljice.
Kada su naučile vesti, vidjele su, kako kažu, more nepreglednih mogućnosti koje ova igra igle i konca i vještih ruku pruža. Za početak su istražile tržište i uvidjele da moderni ručni vez kojim se bave nije u tolikoj mjeri zastupljen kod nas, dok je u svijetu sasvim druga priča i odlučile su nešto novo ponuditi našem tržištu. Inspiraciju pronalaze često u prirodnim ljepotama Bosne i Hercegovine, endemičnim vrstama biljaka, te kulturnim znamenitostima naše države.
Ponuda se sastoji od radova po narudžbi koje izrađuju na različitim dimenzijama đerđefa, prečnika od 4 do 50 cm. Vezene radove također prilagođavaju i za ramove, ukoliko se to bolje uklapa u estetiku doma.
”Prije neke tri godine smo bile na pauzi od studiranja i tokom zime smo tražile neku aktivnost da se zabavimo, ali i naučimo nešto novo. Lejlina mama Sabina nas je polako uvela u svijet ručnog veza, a kada smo shvatile kakve sve mogućnosti pruža ručni vez, odlučile smo se da pohađamo i radionicu veza. Nakon toga smo stavile fotografije naših prvih radova na društvene mreže i tako je sve krenulo. Prvo su naši kupci bile naše najbliže prijateljice i rodbina, a vremenom je priča rasla i posao se širio”, kažu prijateljice.
Njihova ponuda se sastoji od radova po narudžbi koje izrađuju na različitim dimenzijama đerđefa, prečnika od 4 do 50 cm. Vezene radove također prilagođavaju i za ramove, ukoliko se to bolje uklapa u estetiku doma. Rade vez na odjeći, majicama i duksericama, kao i kačketima. U ponudi imaju i setove za vez koji se sastoje od svog potrebnog materijala za vez za jednog početnika: đerđef, platno, konci, igla, indigo papir, skica motiva kao i upustva za vez. Kupci ih mogu kontaktirati preko društvenih mreža: facebook i instagram naloga i na taj način naručiti proizvode.
”Potražnja nekada zna biti jako raznovrsna, pa onda našu ponudu nastojimo prilagoditi željama kupaca. Ipak, najviše prodajemo setova za vez, a kada su u pitanju radovi po narudžbi, onda tu prednjače satovi”, ističu.
Kažu nam kako su najčešći kupci žene, ali ponekad među kupcima se nađu i pripadnici muške populacije koji naruče rad za sestru, majku i to obično budu radovi odabrani sa mnogo pažnje i prožeti sa lijepim emocijama.
”S obzirom na to da satove izrađujemo prema narudžbi, jedan od prvih i najvažnijih koraka je dogovor sa kupcem kada nam predoči svoje želje i zamisli. Nakon toga mi pravimo skicu veza, uklapamo natpis i motiv, dogovorimo se oko boja konca koje će se koristiti. Nakon što kupac odobri naš prijedlog, slijedi vez, koji u zavisnosti od težine i količine veza obično traje nekoliko dana. Po završetku veza, slijede finalni koraci u sastavljanju sata, a to su skraćivanje viška platna, stavljanje mehanizma sata, pletenje jutane pletenice koju stavljamo na rubove đerđefa kao ukras i još nekoliko detalja koji doprinose završnom izgledu sata. Zatim fotografiju rada šaljemo kupcu i ukoliko sve izgleda onako kako treba, dostavljamo radove na adresu”, pojašnjavaju kako i na koji način izgleda proces narudžbe i izrade.
Potražnja zna biti jako raznovrsna, pa onda našu ponudu nastojimo prilagoditi željama kupaca. Ipak, najviše prodajemo setova za vez, a kada su u pitanju radovi po narudžbi, onda tu prednjače satovi”
Kada su se prije dvije godine počele baviti ručnim vezom, bilo im je teško pronaći druge mlade osobe koje se bave istim poslom. Na društvenim mrežama je bilo aktivno svega nekoliko djevojaka koje su svoje radove predstavljale na taj način. Kada je u pitanju starija populacija žena, kažu kako vjeruju da svaka zna barem neki vid ručnog rada, između ostalog i vez, ali se i ta njihova aktivnost odvija u vidu hobija, a ne malog biznisa.
Danas je situacija nešto drugačija, sve je veći broj mladih djevojaka i žena koje se odlučuju da se bave vezom, što su mlade dame shvatile kroz broj prodatih setova za vez i broj osoba zainteresovanih za radionice veza. Ujedno raste i zajednica vezilja u BiH na društvenim mrežama koje predstavljaju i prodaju svoje radove što im je izrazito drago, jer je to jedan od načina popularizacije ovog divnog kreativnog biznisa.
Ove mlade dame poručuju svim mladim djevojkama i ženama koje imaju neku poslovnu ideju, da se okušaju na tom putu.
”Danas je dostupan veliki broj besplatnih alata za učenje marketinga, prodaje, društvenih mreža ali postoji i veliki broj organizacija koje rade sa budućim poduzetnicama na razvijanju i finansiranju njihovih ideja. Čak i ako ona prva ideja, pa i druga ne ode u pravcu u kojem zamislimo, uporan rad i trud, koliko god to zvučalo kliše, se na kraju isplati”, zaključuju.