You are currently viewing Cementne pločice u eneterijeru

Cementne pločice u eneterijeru

Cementne pločice su pločice proizvedene u potpunosti ručno sa sirovinama na bazi cementa. Stvorene sredinom 1800-ih u Španjolskoj svestrana su opcija koja se može primijeniti i na javnim površinama, poput trgova i trotoara i u interijerima, uključujući podove, zidove i namještaj. Njihova svestranost proizlazi iz činjenice da su vrlo prilagodljive, od njihovih boja i uzoraka, pa sve do njihove geometrije i dimenzija. U nastavku čitajte tehničke karakteristike ovih pločica, njihov način proizvodnje i ugradnju.

Karakteristike i prednosti

Tvrdoća: ima visoku otpornost na udarce.

Raznolikost: daje dizajnerima mogućnost korištenja različitih grafičkih uzoraka, omogućavajući prilagodbu prostora i stvaranje složenih kompozicija s drugim materijalima. Budući da su jedinstveni komadi, moguće je prilagoditi i njihove boje, koje mogu ostati netaknute godinama ako su pravilno hidroizolirane.

Jedinstvenost: isti dizajn, ovisno o položaju i odabranim bojama, proizvest će potpuno drugačiji i jedinstveni geometrijski efekt. Važan detalj je da će hidraulične pločice uvijek imati neke manje nedostatke i razlike u tonovima.

Jednostavnost održavanja: za rutinsko održavanje preporučuje se nanošenje bezbojnog tekućeg voska gumicom svakih 15 dana, ili kada pločice počnu gubiti sjaj. Za čišćenje se preporučuje upotreba blagog sapuna i vode. Vosak čuva smolu, pa je važno redovito ga nanositi.

Svestranost: pločice mogu funkcionisati kao obloge za podove, zidove ili čak namještaj, kako u zatvorenom tako i na otvorenom prostoru, te na javnim i privatnim mjestima.

Postupak izrade

Cementne pločice u potpunosti su ručno izrađene i proizvedene pojedinačno od strane zanatlija pažljivom tehnikom koja se proteže od pripreme boje do konačnog sušenja proizvoda. Kroz svaki korak zanatlije koriste potrebnu njegu kako bi osigurali kvalitetu svake pločice. Proces se sastoji od osam koraka:

Izrađuje se bronzani kalup sa željenim uzorkom. Kalup se uklapa u vanjski željezni okvir koji slijedi oblik ruba pločice, s najčešćim mjerenjima 20x20cm.

Svaki dio bronzanog kalupa ispunjen je pigmentiranom tekućom smjesom. Ova mješavina izrađena je od željeznog oksida, mramorne prašine i bijelog cementa.

Zatim se uklanja bronzani kalup, a obojena površina prekriva suhom smjesom, a odmah zatim mokrom.

Pločica se komprimira u hidrauličkoj presi.

Sada se mozaik može ukloniti iz kalupa, ali s velikom pažnjom, jer još nije potpuno stvrdnut.

Komad mora mirovati 24 sata i ostati potopljen u vodi približno 8 sati.

Nakon toga pločice se čuvaju 4 sedmiceu hladu. Ovaj je korak važan za kristalizaciju cementa.

Pločice su spremne za nanošenje na licu mjesta.

Preporuke za ugradnju

Pri rukovanju pločicama prije postavljanja, uvijek ih treba postaviti licem uz lice kako bi se izbjegle ogrebotine.

Cementne pločice mogu se postaviti žbukom (za unutrašnju ili vanjsku upotrebu) i nazubljenom lopaticom.

Budući da se radi o ručno presovanim komadima, normalno je da se između pločica pojave minimalne razlike u debljini do 1 mm, pa je uputno da ih instalater postavi nanošenjem žbuke na podnu podlogu, a također i na dno komada, kako bi se uklonile moguće razlike.

Prilikom polaganja žbuke važno je osigurati da je nanesena i na krajeve pločice, kako bi se spriječilo njihovo pucanje nakon ugradnje komada.

Cementna pločica uvijek se postavlja „suhim spojem“. Drugim riječima, između komada praktički nema prostora, suprotno normi za ostale keramičke komade.

Tokom nanošenja, ako se žbuka izlije na pločice, poželjno je brzo nanijeti čistu spužvu navlaženu vodom, kako bi se spriječilo isušivanje i prodor mase na pod. U suprotnom, preporučuje se koristiti brusni papir.

Za razliku od druge keramike, u komade se nikada ne smije udarati gumenim čekićem, jer ih, osim trajnog označavanja (posebno one u svijetlim bojama), čekić može slomiti ili stvoriti mikropukotine koje će kasnije postati vidljive. Ako se pojave mrlje, komad se može lagano izbrusiti.

Nikada ne biste smjeli stavljati karton ili novine izravno na pod, jer mogu zamrljati pločicu. Preporučljivo je da pločice budu prekrivene plastikom.

Prilagođene cementne pločice imaju istu kvalitetu i tehničke specifikacije kao i uobičajene cementne pločice. Međutim, postaju korisna opcija za arhitekte koji žele dati jedinstveni finiš prostoru ili poboljšati određene dizajnerske operacije.

Komentariši